První prohlídková trasa Muzea paměti XX. století

Procházka Prahou v únoru 1948

Muzeum paměti XX. století připravilo ve spolupráci s českým startupem SmartGuide k užívání první virtuální prohlídkovou trasu Prahou v únoru 1948. V době, kdy je velká část běžných aktivit v současnosti limitována omezeními přijatými v souvislosti s pandemií, bude možné skloubit historické události s konkrétními místy paměti.

Návštěvníci prostřednictvím aplikace SmartGuide získají základní povědomí o tom, čeho se týkala a jak zásadní předěl představuje politická krize v únoru 1948, vrcholící komunistickým převratem. Na místech, kde se odehrávaly důležité události, získají základní vysvětlení od historika-průvodce. Dojde tak k propojení historických událostí s místy a s osobními příběhy, které se k dané lokalitě vážou. V případě Prahy v únoru 1948 se návštěvník ocitne ve víru událostí na Staroměstském náměstí, v Obecním domě nebo na Václavském náměstí. Připomenuta budou základní fakta, počínaje okolnostmi demise ministrů přes vysvětlení nátlakových akcí komunistů po pochod pražských studentů na podporu prezidenta Edvarda Beneše.

„Naše připravované virtuální prohlídky přinesou v budoucnu ještě jednu velikou výhodu. Navštívíte s námi i místa či interiéry, které nejsou veřejnosti dostupné. Byli bychom rádi, aby naše procházky po historických místech byly cestou k hlubšímu poznání naší minulosti pro co nejširší spektrum zvídavých občanů,“ uvedl k virtuální prohlídce Jan Kalous, vedoucí oddělení historického vzdělávání muzea.

„Muzeum paměti XX. století chce i v budoucnu ve spolupráci se startupem SmartGuide rozšiřovat svou nabídku tematických procházek. Následovat bude například trasa spojená s osudem Milady Horákové a po stopách politických vězňů,“ doplnil Jiří Šesták, ředitel muzea.

Prohlídková trasa k únoru 1948 je zveřejněna společně s prohlídkovou trasou 17. listopad 1989 – Díky, že můžem k příležitosti oslav 17. listopadu. Česká aplikace SmartGuide ve spolupráci s iniciativou Díky, že můžem prostřednictvím multimediálního průvodce provede uživatele celou trasou, kterou v roce 1989 procházeli studenti, a přiblíží události tohoto dne. Digitální průvodce umožní lidem projít si vzpomínkovou trasu i v době pandemie – virtuálně.

Aplikace SmartGuide je digitálním průvodcem 21. století. Uživatele provází v reálném čase, automaticky mu vypráví poutavé příběhy o místech, kterými zrovna prochází, a upozorňuje na zajímavosti v okolí. K tomu využívá rozšířenou realitu a audio, díky nimž uživatele vtáhne do příběhu destinace. Lze ji využít pro poznávání nových míst a objevení dosud nepoznaného ve vlastním okolí.

Od srpna 2020 v aplikaci SmartGuide přibyly více než tři desítky destinací, které mohou uživatelé navštívit. Patří mezi ně například zámecké zahrady Lednice, Průhonice, Hradec Králové, Olomouc, Litomyšl, Český Krumlov, Praha, Brno nebo Poděbrady. Aplikace je také oficiálním průvodcem města Terezín nebo Zoo Plzeň.

Platforma SmartGuide poskytuje prostor pro spolupráci všem subjektům turistického ruchu, muzeím, zoologickým zahradám, hradům a zámkům i agenturám a projektům jako Díky, že můžem. Aplikace je již od roku 2017 k dispozici bezplatně ke stažení, v minulosti se soustředila zejména na destinace v zahraničí. S příchodem koronavirové krize se snaží pomáhat v Česku. Projekt rozšířil svou působnost a začal fungovat také díky podpoře z programu Czech Rise Up, který spravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Digitalizaci turismu prostřednictvím SmartGuide poskytlo záštitu ministerstvo průmyslu a obchodu i Hospodářská komora.

Kontakt pro média za SmartGuide:
Václav Jurčíček
E-mail: vaclav@smart-guide.org

Kontakt pro média za Muzeum paměti XX. století:
PhDr. Jan Kalous, Ph.D.
E-mail: kalous@muzum20stoleti.cz