O NÁS

Muzeum paměti XX. století je zapsaným ústavem, jehož zakladatelem je hlavní město Praha. Dlouhodobým cílem je vytvořit moderní paměťovou instituci zaměřující se na klíčové události 20. století na území Československa po vzoru významných zahraničních muzejních institucí (Muzeum Varšavského povstání ve Varšavě, Muzeum II. světové války v Gdaňsku, Dům teroru v Budapešti, Topografie teroru v Berlíně, Muzeum holocaustu ve Washingtonu či Jad Vašem v Jeruzalémě).

Zázemí pro vznik dočasné expozice nabídne Dům pážat na Hradčanech. Projekt jeho rekonstrukce a proměny v muzejní prostor připravujeme. Ambiciózní projekt rozsáhlé expozice by měl v budoucnu vzniknout v tribunách Strahovského stadionu. Muzeum paměti XX. století pořádá pro veřejnost nejrůznější akce: přednášky, semináře, debaty, konference, filmový festival, interaktivní procházky po významných historických místech a další on-line projekty. Program muzea je dostupný na jeho webových stránkách a sociálních sítích. V čele muzea stojí ředitel jmenovaný správní radou, která schvaluje plán práce na příslušný rok a výroční zprávu. Odborným poradním orgánem správní rady je kolegium. Kontrolu hospodaření a činnosti muzea provádí dozorčí rada.

Záznam z jednání zastupitelstva hl. m. Prahy o založení Muzea paměti XX. století (19. 9. 2019)

Koncepce krátkodobého a dlouhodobého rozvoje Muzea paměti XX. století (předložená v únoru 2021 PhDr. Janem Kalousem, Ph.D. při výběrovém řízení na ředitele Muzea paměti XX. století)

VEDENÍ MUZEA

ředitel:
PhDr. Jan Kalous, Ph.D.

vedoucí kanceláře:
PhDr. Miroslav Urbánek

vedoucí oddělení pro výstavnictví a sbírky:
PhDr. Vít Fojtek, Ph.D.

SPRÁVNÍ RADA

Bývalí členové správní rady

• Mgr. Mikuláš Pešta, Ph.D. – historik, Ústav světových dějin FF UK (od 19. 9. 2019 do 17. 8. 2021)
  • PhDr. Ing. arch. Lenka Burgerová, Ph.D. – místostarostka MČ Praha 7, zastupitelka hl. m. Prahy, vysokoškolská pedagožka, architektka a historička (19. 9. 2019 – 18. 2. 2021)
  • JUDr. Jaroslava Janderová – zastupitelka hl. m. Prahy, advokátka, místopředsedkyně spolku Publicum commodum o.s. (19. 9. 2019 – 23. 1. 2021)
  • Bc. Mikuláš Kroupa – novinář, zakladatel a ředitel Post Bellum (19. 9. 2019 – 10. 4. 2020)

Zápisy z jednání správní rady

DOZORČÍ RADA

• Mgr. Zdeněk Zajíček – předseda dozorčí rady, zastupitel hl. m. Prahy, právník (od 19. 9. 2019)
  • Ing. Lubomír Brož – místostarosta MČ Praha 5, zastupitel hl. m. Prahy (od 19. 9. 2019)
  • Mgr. Ondřej Matějka – náměstek ředitele ÚSTR (od 19. 9. 2019)
  • JUDr. Jiří Pospíšil – europoslanec, zastupitel hl. m. Prahy, předseda správní rady Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových (od 19. 9. 2019)
  • Mgr. Petr Přenosil – člen výboru pro legislativu, veřejnou správu a transparentnost zastupitelstva hl. m. Prahy (od 19. 9. 2019)

Zápisy z jednání dozorčí rady

KOLEGIUM

Správní rada Muzea paměti XX. století jmenovala jako svůj poradní odborný orgán kolegium.

• JUDr. PhDr. Stanislav Balík, Ph.D. – bývalý ústavní soudce, rektor Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni
  • prof. PhDr. Stanislav Balík, Ph.D. – politolog, děkan Fakulty sociálních studií MUNI
  • prof. PaedDr. Stanislav Bendl, Ph.D. – vedoucí Katedry pedagogiky, Univerzita Karlova, Pedagogická fakulty
  • Mgr. Petr Daubner – středoškolský učitel dějepisu a zeměpisu