Festival dokumentárních filmů o XX. století NEZLOMNÍ A OBĚTOVANÍ 2023
PROJEKCE PRO ŠKOLY
I letos jsme připravili po tři dopoledne celkem šest promítání určených školám a doprovázených debatami s tvůrci či pamětníky.
SEMINÁŘ FILM JAKO MUZEJNÍ MÉDIUM
Tématem semináře, jehož záznam si zde můžete poslechnout, jsou hrané filmy, animované filmy, podcasty, natáčení pamětníků a další audiovizuální prvky v muzejní expozici. Seminář se konal jako doprovodná akce festivalu Nezlomní a obětovaní 17. října 2023 ve spolupráci s Pedagogickou fakultou UK. Lektoři: Andrzej Jerie, Aleš Kapsa, Petr Koura a Petr Blažek. Moderoval Jan Samohýl.
KONFERENCE 1953. KONEC STALINISMU?
Navenek veřejné truchlení, doma leckde tajná radost a velké naděje. Změnilo se ale smrtí Stalina něco podstatného ve státě Československém? Pakliže jste se nemohli zúčastnit konference 1953. Konec stalinismu?, kterou 23. 3. 2023 na Staroměstské radnici společně uspořádali Muzeum paměti XX. století a ÚSTR, nabízíme zde její kompletní dvoudílný záznam.
O čem v něm je řeč: Na co vlastně přesně zemřel Gottwald a jak dopadla jeho smrt na život jeho lékaře? Měla vůbec naše KSČ nějaký prostor k samostatným krokům, nebo fungovala jen jako stoprocentní převodová páka sovětské vůle? Veřejná loupež jménem měnová reforma a protesty proti ní; dilemata a pasti odbojových skupin v situaci, kdy Státní bezpečnost používala důmyslné a těžko odhalitelné provokace; rok 1953 na vlnách Rádia Svobodná Evropa a mnoho dalšího… pořadí příspěvků najdete zde:
STUDENTSKÁ KONFERENCE JDI DOMŮ, IVANE! 1968 – 2023
Muzeum paměti XX. století a Smíchovská střední průmyslová škola a gymnázium zvou na studentskou konferenci s názvem JDI DOMŮ, IVANE! 1968 – 2023 /Okupace ČSSR v roce 1968 a možné paralely k současnému dění na Ukrajině
Konference, která se bude konat 6. února 2023 od 9 do 15 hodin by měla seznámit studenty s jedním z milníků naší novodobé historie v širších souvislostech a konfrontovat jej se současnou ruskou agresí na Ukrajině. Cílem je přivést studenty k uvažování v historickém kontextu a samostatnému formulování paralel i rozdílů mezi rokem 1968 a konfliktem, který na východ od nás probíhá dnes. Své příspěvky přednesou Petr Blažek (Pražské jato 1968 – celkový a mezinárodní kontext), Jan Kalous (Okupace a počátek normalizace), Prokop Tomek (Pobyt a odchod sovětských vojsk) a David Svoboda (Současný konflikt na Ukrajině).
Datum: 6. února 2023 od 9 do 15 hodin
Místo: Preslova 72/25, Praha 5 – Smíchov
V případě, že budete mít zájem o účast, kontaktujete prosím Jana Samohýla na adrese jan.samohyl@mpxx.cz
——————————————————————————————-
Festival dokumentárních filmů o XX. století NEZLOMNÍ A OBĚTOVANÍ 2022
Studentská videoreportáž z festivalu
Krátký dokument natočili studenti ze Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia pod vedením pedagoga Davida Řehořky. Reportáž vznikla v rámci Mediálního domu Preslova, který je součástí smíchovské školy. Přehlídku dokumentárních filmů o 20. století Nezlomní a obětovaní pořádá ve spolupráci s mnoha partnerskými institucemi Muzeum paměti XX. století. Děkujeme studentům SSPŠ za výbornou spolupráci.
Semináře, workshopy, konference
9. 11. Jak vzniká dokumentární film/workshop pro středoškoláky, vysokoškoláky, muzejní pedagogy a veřejnost
V době chytrých mobilních telefonů a cenově dostupných digitálních kamer a střihacích programů, které lze jednoduše nainstalovat do počítače, to vypadá, že natočit a sestříhat si dokumentární film může prakticky každý. Je to ale pravda? Co dělá dobrý film filmem? A čím začít, když chce člověk zkusit vyrobit si svůj vlastní malý dokument? A jak začínali s filmem dnešní respektovaní dokumentaristé?
Setkání s významnými osobnostmi oboru, inspirativní vhled do aktuálních témat a způsobů tvorby.
HOSTÉ: Olga Sommerová, Arkadiusz Gołębiewski, Pavel Štingl. Moderují: Jan Samohýl a Veronika Bendová
10. 11. Nové trendy v dokumentaristice/ workshop pro středoškoláky, vysokoškoláky, muzejní odborníky, tvůrce dokumentárních filmů a veřejnost
Jak se vyrovnává dnešní dokumentární film s konkurencí videosmršti, kdy natočit pohyblivou sekvenci dovede každý, kdo má mobil a jednu ruku zdravou? Jak se promítá do současného dokumentu inflace pohyblivých obrázků, které na nás vyskakují z prohlížečů a sociálních sítí? Jak se změnil vztah lidí ke svému soukromí a zveřejňování osobních věcí? A nereaguje na to dokumentární film příklonem k větší míře inscenovanosti a „hranosti“? O nových trendech a tendencích a o aktuální tvorbě v Česku a Polsku budou hovořit respektovaní dokumentaristé.
Výměna zkušeností a sdílení nových trendů, aktuální tvorba dokumentárních filmů, současnost polské a české dokumentární tvorby.
HOSTÉ: Arkadiusz Gołębiewski, Martin Vadas a další. Moderují: Jan Samohýl a Veronika Bendová
Odborný seminář Dokumentární film v muzejní expozici ve spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Karlovy
Dne 12. 9. 2022 se uskutečnil odborný seminář pro muzejní pedagogy, muzejní odborníky, zaměstnance archivů a odbornou veřejnost.
Moderní muzea a výstavní projekty využívají pro zvýšení přitažlivosti i názornosti čím dál častěji i multimediální prvky, mezi jinými i projekce či monitory s dokumentárními záběry či animovanými fotografiemi. Jaké mohou být způsoby zapojení filmu do expozice, jaká to může mít úskalí, a jak se vyrovnat s neustálým vývojem na poli multimediálních prvků, který způsobuje, že nákladné expoziční součásti mohou vypadat už za pár let zastarale? Své příspěvky na semináři přednesli zástupci významných polských i českých paměťových a výstavních institucí.
Hosté: Alicja Knast, Robert Kostro, Paweł Ukielski, Pavel Štingl, Petr Blažek.
Moderoval: Jan Samohýl
Historické procházky Prahou pro školy
Naše muzeum nabízí školám historické procházky s možností diskuze k tématům 20. století. Jedná se přibližně 1,5 hodinovou procházku v centru Prahy v doprovodu historika. Pro školy jsou tyto akce zdarma. Aktuálně nabízíme tato témata: Únor 48 (PhDr. Jan Kalous, Ph.D.), Po stopách Jana Palacha (PhDr. Petr Blažek, Ph.D.) a Kubistickou Prahou (PhDr. Jan Samohýl, Ph.D.). Připravujeme další procházky s našimi lektory. Konkrétní termín a čas společně domluvíme. Kontaktujte nás prosím na adrese: jan.samohyl@mpxx.cz. Těšíme se na setkání.
Vybrané uskutečněné vzdělávací akce
Rudé století
Muzeum paměti XX. století připravilo v roce 2021 několik komentovaných prohlídek výstavy Rudé století pro školy a veřejnost. V rámci projektu Mediální dům Preslova připravili studenti Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia, se kterou Muzeum paměti XX. století dlouhodobě spolupracuje, reportáž z vernisáže této výstavy.
Únor 48
Při příležitosti výročí událostí 25. února 1948 Muzeum paměti XX. století v roce 2021 připravilo vzdělávací on-line pořad Únor 48. Součástí pořadu je dokumentární film koncipovaný jako historická procházka Prahou a diskuse s historikem Janem Kalousem, která se 18. února 2021 uskutečnila ve spolupráci se Smíchovskou střední průmyslovou školou.
Festival Nezlomní a obětovaní
Součástí festivalu dokumentárních filmů o XX. století Nezlomní a obětovaní, který připravilo ve dnech 10. až 14. listopadu 2021 Muzeum paměti XX. století v Praze, byly rovněž vzdělávací pořady. Zájem škol i přes omezení dané koronavirovou pandemií byl velmi dobrý. Těšíme se na třetí ročník festivalu, který se uskuteční v listopadu 2022.
Ze studentských ohlasů na druhý ročník festivalu:
„Celá akce byla velmi zajímavá a myslím, že skvěle zorganizovaná. Odehrávala se v příjemném prostředí kina Bio Oko. Jako první jsme shlédli dokument o Vlastě Chramostové a jejím manželovi, který byl opravdu zajímavý, upřímný a obohacující. Dozvěděli jsme se spoustu pikantností z jejich života, jak osobního, tak profesního. Druhý dokument o kultu osobnosti Julia Fučíka už sice tolik poutavý nebyl, ale vše vynahradila debata s jednou z nejznámějších českých režisérek, Helenou Třeštíkovou. Celkově akci hodnotím velmi kladně a v případě dalších podobných nabídek bych neváhal.“
„Festival NEZLOMNÍ A OBĚTOVÁNÍ mě bavil a bylo to po delší době zajímavé ozvláštnění výuky. Více mě zaujal první dokument s Vlastou Chramostovou a Stanislavem Milotou. Líbilo se mi také to, že o filmech promluvili jejich autoři a sdělili nám detailnější informace.“
„Festival dokumentárních filmů o zvláštním věku vlády jedné strany vnímám pro nás, mladé lidi, stále jako přínosný a aktuální, neboť přijde jednoho dne doba, kdy stejně tak i na nás padnou směrodatná rozhodnutí o našem státu. Přestože jízda vlakem přes půl republiky byla vykoupena našim spánkem, v Praze nám to bylo vynahrazeno možností pohovořit o době a díle samotném s jeho tvůrci a historiky. Zájezd to byl celkově zdařilý a jsem rad, že jsem měl možnost účastnit se.“