Přes železnou oponu (desková hra)

Muzeum připravilo nové, rozšířené vydání rodinné deskové hry Přes železnou oponu. Hra vychází z původní verze hry „Across the Iron Curtain“ a v češtině vychází ve druhém vydání, které připravily Platforma evropské paměti a svědomí a Muzeum paměti XX. století. Hráči v roli převaděčů pomáhají uprchlíkům z východní Evropy dostat se osmi různými způsoby na Západ.  Oproti původní verzi obsahuje brožuru s několika autentickými příběhy úspěšných i neúspěšných pokusů československých občanů o přechod státních hranic. Hru budete moci pořídit například přes prodejní síť společnosti Kosmas. Pro pražské střední školy a vybrané základní školy nabízíme jeden kus hry zdarma, další se slevou.

Anotace hry

Od konce druhé světové války do roku 1991 byla Evropa násilně rozdělena na Východ a Západ. Na Východě panovaly totalitní komunistické režimy, charakterizované porušováním všech základních lidských práv. Na Západě vznikly vyspělé demokratické státy založené na principech svobodné politické soutěže, dodržování lidských práv a zásad právního státu. Komunistické státy vztyčily na svých vnějších hranicích se svobodným světem „železnou oponu“ – ostře hlídanou bariéru, která se táhla od Barentsova moře na severu až k Černému moři na jihu. Totalitní státy držely své občany v izolaci, nesvobodě a útlaku a bránili lidem ve svobodě pohybu. Cestování do západních demokratických zemí bylo možné jen se souhlasem tajné policie. Některým lidem se za dramatických okolností útěk přes železnou oponu podařil, mnozí však do svobodného světa nikdy nedorazili.

Ve vzdělávací stolní deskové hře „Přes železnou oponu“ pomáhají hráči v roli převaděčů uprchlíkům z Východní Evropy dostat se osmi různými způsoby na Západ. Hra je inspirována skutečnými příběhy, prostřednictvím kterých hráč lépe pochopí realitu života v komunismu a důvody, pro které se lidé rozhodovali k riskantní cestě.

Manuál ke hře obsahuje autentické příběhy lidí z Čech a ze Slovenska. Hra je nejen dobrým tipem na inteligentní rodinnou zábavu, ale také výborným doplňkem školní výuky dějepisu. Je vhodná dospělé a děti od deseti let.

Autoři: Petr Blažek (historické příběhy), Karol Madaj, Luděk Navara, Peter Rendek, Neela Winkelmannová

rozměry krabice: 246x246x59mm
hrací plán: 475x475mm
balení obsahuje: 110 hracích karet / 24 žetonů / 30 hracích figurek po 6 barvách / brožura s návodem a příběhy útěků přes hranice