Pozvánka na výstavu Křesťanský demokrat JUDr. Bedřich Hostička (7.–30. 11. 2022)

Srdečně zveme na výstavu Křesťanský demokrat JUDr. Bedřich Hostička, která se uskuteční od 7. do 30. listopadu 2022 v Galerii Ambit v Klášteře Panny Marie Sněžné u Jungmannova náměstí v Praze. Vchod do budovy je z Františkánské zahrady u dětského hřiště.  Vernisáž se uskuteční v pondělí 7. listopadu 2022 od 18.00 hod.

Výstava přibližuje jeden lidský osud na pozadí doby. Právník JUDr. Bedřich Hostička byl jako politik Československé strany lidové zařazen do monstrprocesu s JUDr. Miladou Horákovou a spol. a odsouzen v roce 1950 k 28 letům těžkého žaláře za vykonstruované obvinění z protistátního spiknutí a špionáže pro Vatikán. Vězněn byl v těžkých podmínkách zejména na Ruzyni, Mírově, v Leopoldově a ve Valdicích. Propuštěn byl až v roce 1963. Po srpnové okupaci roku 1968 odešel s manželkou a synem do Švýcarska, kde se aktivně zapojil do exilového hnutí. I proto zůstal on i jeho rodina v hledáčku Státní bezpečnosti. Výstava je sestavena zejména z osobních dokumentů JUDr. Bedřicha Hostičky, které si schoval u své sousedky před svým odchodem do exilu v Československu. Sbírku získalo před dvěma lety darem Muzeum paměti XX. století.

Výstava je součástí doprovodného programu III. ročníku filmového festivalu Nezlomní a obětovaní. K výstavě vychází česko-anglický katalog, který bude představen na vernisáži. Připraveny jsou rovněž pracovní listy k projektové hodině pro společenskovědní předměty.

Autoři výstavy: Petr Blažek, Vít Fojtek, Jan Kalous, Kryštof Zeman
Překlad: Tomáš Hausner