Pozvánka na seminář Zločiny komunismu (23. 2. 2023)

Praha, 31. ledna – Mladí demokraté, místopředseda Senátu PČR Tomáš Czernin a Muzeum paměti XX. století zvou studenty i širokou veřejnost na seminář Zločiny komunismu pořádaný ve čtvrtek 23. února 2023 od 9.00 hodin v Hlavním sále Senátu PČR.

Program:

I.

• Úvodní slovo senátora Ing. Tomáše Czernina
  • PhDr. Jan Kalous, Ph.D., Muzeum paměti XX. století – Několik poznámek k vládní krizi v únoru 1948
  • PhDr. Petr Blažek, Ph.D., Ústav pro studium totalitních režimů – Jan Palach a další živé pochodně v sovětském bloku
  • Mgr. David Svoboda, Ph.D., Ústav pro studium totalitních režimů – Historická rekonstrukce, nebo rekonstrukce historie? Ruská agrese 2022 jako nebezpečná lekce z dějepisu
  • Ing. Lubomír Vejražka, publicista a spisovatel, autor knih o rodinách politických vězňů – Představení činnosti a rozhovor s paní Věrou Pytlíčkovou, dcerou politického vězně

II. Diskuse k příspěvkům
III. Promítnutí dokumentárního filmu The Soviet story – Příběh rudého zla
autor a režie: Edvin Snore Lotyšsko, 86 min.

Film The Soviet Story vypráví příběh sovětského režimu a jakou roli hráli Sověti v nejhrůznějším nacistickém projektu – holocaustu. Ve filmu se objevují nedávno odkryté archivní dokumenty, které odhalují zajímavé informace o spolupráci Sovětů s nacisty. Filmové záběry, fotografie a dokumenty jsou doplněny o rozhovory s historiky a svědectví bývalých sovětských zpravodajů a disidentů. Šokující scény a vyprávění o hladomoru na Ukrajině (1932/33), o masakru v Katyni (1940), o partnerství SS a KGB, o sovětských masových deportacích, či o brutálních lékařských experimentech v gulagu jsou hrozivou výpovědí o pravé tváři Sovětského svazu a jeho vedení. Autor sbíral materiály pro tento film po více než 10 let. Premiéra proběhla dne 9. dubna 2008 v Evropském parlamentu. Prezence účastníků od 8:00 hodin ve Valdštejnském paláci (vstup z Valdštejnského nám. – recepce „VP-C2“). Při vstupu do budovy Senátu PČR je nutné předložit průkaz totožnosti.

Svou účast potvrďte na emailové adrese info@mladidemokrate.cz, anebo registrací ve formuláři z QR kódu.

zlociny-komunismu-2023