Pozvánka: Filmová projekce s debatou (19. 6. 2024)

Srdečně zveme na projekci filmu Plastic People of the Universe (2001). Po promítání nabídneme debatu s režisérkou Janou Chytilovou a badatelem i pamětníkem Františkem Stárkem. Moderovat bude Jan Samohýl.

19. června 2024 / 17:30 hod. / Kino Přítomnost, Siwiecova 1, Praha 3

Vstupné: 90 Kč

Plastic People of the Universe (2001)

Umělecký dokument Jany Chytilové The Plastic People of the Universe zachycuje různé etapy, kterými procházela během své více než třicetileté existence legendární rocková kapela a které byly spjaty i s politickým vývojem naší země. Ve snímku, koncipovaném jako ohlédnutí do minulosti, se objevují unikátní archivní záběry, fotografie, dobové tiskové materiály apod., jež jsou spojeny výpověďmi samotných hudebníků i lidmi z jejich okruhu (včetně Václava Havla a Loua Reeda). Nezbytnou součástí jsou i hudební ukázky. Jádro celovečerního dokumentu tvoří zejména období postupného zrání skupiny pod vlivem Martina Jirouse a Egona Bondyho a doby represí proti českému undergroundu. Snímek nijak neglorifikuje ani kapelu, ani její jednotlivé členy. Kromě hlavní dějové linky zároveň zachycuje růst osobností typu Milana Hlavsy a zasazuje tvorbu The Plastic People of the Universe do širšího kontextu.

Režie: Jana Chytilová, ČR 2001, 74 min.

Jana Chytilová (*1957)

Režisérka, dokumentaristka, producentka, autorka řady dokumentárních a publicistických pořadů, spolupracovala s Českou televizí, TV Nova a Prima. V roce 1990 spoluzakládala nezávislé filmové a televizní studio FATE. Natáčí medailony sportovců i umělců, je také autorkou dokumentu o životě a díle Alfonse Muchy.

Filmovou projekci s debatou organizuje Dům RADOST ve spolupráci s Muzeem paměti XX. století.