Výstava Století mučedníků v Klášteru Hejnice (1. 9.–⁠5. 11. 2023)

V krásné křížové chodbě Kláštera Hejnice bude v září a říjnu 2023 k vidění výstava Století mučedníků, kterou jsme připravili společně s Platform of European Memory and Conscience.

Dějiny 20. století byly tragicky poznamenány nástupem totalitních ideologií a režimů. Komunismus, fašismus a nacismus přinesly statisícům lidí nezměrné utrpení a vyžádaly si nespočet obětí v důsledku válek i v těch částech světa, které nebyly pod jejich přímou nadvládou. Všechny tyto ideologie vyrůstaly z nenávisti a byly spojeny s bezohledným a často krutě nelidským násilím. Muzeum paměti XX. století a Platforma evropské paměti svědomí připravili českou verzi výstavy o životních příbězích sedmadvaceti křesťanů, kteří položili život za svou víru. Mezi mučedníky jsou také P. Josef Toufar a biskup Gorazd II.

Původní anglickou verzi výstavy připravila Platforma evropské paměti a svědomí v roce 2021. Vystavena byla již v Polsku, Maďarsku, Albánii a Rumunsku. V České republice byla vystavena v pražské Galerii Ambit v roce 2022. K výstavě byl vydán česko-anglický katalog. Připraveny jsou také pracovní listy k projektové hodině pro společenskovědní předměty.

Fotogalerie: vernisáž výstavy Století mučedníků v Hejnicích (1. září 2023)