Výstava Evropský GULAG v Památníku Vojna (17. 11. 2023 – 17. 11. 2024)

Od října 2023 je výstava Evropský GULAG k vidění v Památníku Vojna Lešetice, jenž spadá pod Hornické muzeum Příbram. Pro výstavu se jedná o příhodné prostory; tábor Vojna patřil v letech 1949-1951 do komplexu táborů nucených prací při československých uranových dolech. Političtí vězni zde za extrémně tvrdých podmínek těžili uranovou rudu pro potřeby Sovětského svazu. Tohoto neblahého fenoménu se expozice také dotýká.

Vernisáž výstavy se uskuteční v prostorách Památníku Vojna Lešetice 17. listopadu 2023 (konkrétní čas bude upřesněn) v rámci tradičního pietního aktu za účasti paní hejtmanky Středočeského kraje a dalších politiků. Za Muzeum paměti XX. století se jí zúčastní jeden z autorů české verze Petr Blažek. Přijede také jeden ze spoluautorů původní anglické verze výstavy, kterou připravila Platforma evropské paměti a svědomí.

Více informací k výstavě naleznete ZDE.