Uvedení nové knihy: Koněv. Sovětský maršál a jeho pražský pomník (6. května 2024)

Srdečně zveme na uvedení nové knihy o maršálu Koněvovi a jeho pražském pomníku, které se uskuteční v pondělí 6. května 2024 od 18.00 hod. v prostorách Písecké brány na Praze 6. Akce se koná pod záštitou starosty městské části Praha 6, pana Jakuba Stárka.

Bronzová socha sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva (1897–1973) byla původně v letech 1980–2020 umístěna na náměstí Interbrigády v pražské Bubenči. Nyní je jedním z výrazných artefaktů připravované stálé expozice Muzea paměti XX. století.

V první části publikace historik Jiří Fidler popisuje životní příběh maršála Koněva se zaměřením na jeho vojenskou kariéru. Historik Petr Blažek ve druhé části přibližuje historii zmíněného pražského pomníku, který vznikl jako propagandistické gesto několik let po Koněvově smrti.

Popularizačně zaměřená kniha je vybavena řadou dobových fotografií a archivních dokumentů. Doslov napsal historik architektury Zdeněk Lukeš.

Tisková zpráva k uvedení knihy je dispozici zde.

Kromě publikace připravilo Muzeum paměti XX. století již dříve krátký film s názvem Socha maršála Koněva a nově také edukační materiál pro školy (pracovní list k projektové hodině).