Videozáznam a fotogalerie ze semináře Maršál Radecký a jeho pražský pomník (5. 4. 2024)

Muzeum paměti XX. století uspořádalo v pátek 5. dubna 2024 seminář věnovaný maršálu Radeckému a jeho pražskému pomníku. Seminář se uskutečnil pod záštitou náměstka primátora hl. města Prahy JUDr. Jiřího Pospíšila v rezidenci primátora hl. m. Prahy.

Hlavním tématem byla osobnost maršála Josefa Václava Radeckého (1766–1858) a jeho pražský pomník, který vytvořili sochaři Josef a Emanuel Maxové. V letech 1858–1919 stál na dolním Malostranském náměstí v Praze. Počátkem listopadu 1918 byl zakryt plátnem, v květnu 1919 bylo demontováno sousoší a v roce 1921 odstraněn také kamenný podstavec. Bronzová sochařská část byla rozebrána a přenesena do Lapidária Národního muzea, kde je dodnes vystavena společně s modelem pomníku.

Cílem semináře bylo přispět k věcné diskusi o možnostech návratu tohoto pomníku na původní místo, o který usiluje Spolek Radecký Praha.

Videozáznam z debaty je ke zhlédnutí prostřednictvím odkazu na náš youtube kanál (www.youtube.com/@mpxxprague) níže.

V pátek 5. dubna 2024 odvysílala TV Praha reportáž ze semináře (redaktorka Kristýna Svobodová, kameraman M. Pospíšil).

Atmosféru v rezidenci zaznamenala fotografka Muzea paměti XX. století Marta Myšková. Nahlédněte do naší fotogalerie níže.