Srdečně zveme na vernisáž výstavy, jejíž hlavním tématem je majálesová tradice. Zaměřena je na období po druhé světové válce, kdy majálesy dostaly výrazně politické konotace. Tyto studentské slavnosti odrážely povahu a proměny politických režimu, nálady ve společnosti a míru emancipace studentského hnutí, které sehrálo důležitou roli v mnoha historických zlomech.
Výstava přibližuje nejen slavné majálesy v letech 1956 a 1965 (králem majálesu se tehdy stal Allen Ginsberg), které měly výrazně protestní charakter, ale zabývá se také poválečnými majálesy. studentskými slavnostmi v období pražského jara či obnovou majálesové tradice po roce 1989. Popisuje pomocí doposud nepublikovaných fotografií a dokumentů také neoficiální majálesy na pražském Petříně, které v letech 1962–1967 přerůstaly ve výtržnosti a v některých letech také v pouliční demonstrace.
Texty výstavy jsou v češtině a angličtině, stejně jako vydaný katalog, který bude od 29. dubna 2022 pro zájemce dostupný v prodejně Musea Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových, které výstavu připravilo společně s Muzeem paměti XX. století. Hlavním autorem výstavy je historik Petr Blažek.
Organizátoři výstavy připravili několik doprovodných akcí. Vernisáž výstavy se uskuteční 29. dubna 2022 od 19 hod. v parku Kampa. Dne 1. května 2022 od 16 hod. uskuteční historická procházka z parku Kampa k soše Karla Hynka Máchy. Dne 9. května 2022 a 15. června 2022 se ve Werichově vile uskuteční dvě diskuse, první o Allenu Ginsbergovi (hosty budou Josef Rauvolf a František Stárek) a druhá o prvních máničkách v komunistickém Československu (hosty budou Filip Pospíšil a Ladislav Kudrna). Diskuse bude moderovat Petr Blažek.