Seminář: Maršál Radecký a jeho pražský pomník (5. dubna 2024)

Muzeum paměti XX. století srdečně zve na seminář

Maršál Josef Václav Radecký a jeho pražský pomník

Seminář se uskuteční pod záštitou náměstka primátora hl. města Prahy JUDr. Jiřího Pospíšila.

V pátek 5. dubna 2024 od 10:00 do 14:00 hod. / Rezidence primátora hl. m. Prahy

Hlavním tématem bude osobnost maršála Josefa Václava Radeckého (1766–1858) a jeho pražský pomník, který vytvořili sochaři Josef a Emanuel Maxové. V letech 1858–1919 stál na dolním Malostranském náměstí v Praze. Počátkem listopadu 1918 byl zakryt plátnem, v květnu 1919 bylo demontováno sousoší a v roce 1921 odstraněn také kamenný podstavec. Bronzová sochařská část byla rozebrána a přenesena do Lapidária Národního muzea, kde je dodnes vystavena společně s modelem pomníku.

Seminářem, který bude mít podobu kulatého stolu, chceme přispět k věcné diskusi o možnostech návratu tohoto pomníku na původní místo, o který usiluje Spolek Radecký Praha.

Účast je třeba předem potvrdit na e-mailové adrese: info@mpxx.cz.