Přes železnou oponu (vzdělávací desková hra)

Hra je právě k dostání v prodejní síti knihkupectví Kosmas!

Muzeum připravilo nové, rozšířené vydání rodinné deskové hry Přes železnou oponu. Hra vychází z původní verze hry Across the Iron Curtain. V pořadí druhé, rozšířené vydání v češtině připravily Platforma evropské paměti a svědomíMuzeum paměti XX. století. Hra je nejen dobrým tipem na inteligentní rodinnou zábavu, ale také výborným doplňkem školní výuky dějepisu. Je vhodná pro dospělé a děti od deseti let.

Hráči v roli převaděčů pomáhají uprchlíkům z východní Evropy dostat se osmi různými způsoby na Západ. Oproti původní verzi obsahuje brožuru s několika autentickými příběhy úspěšných i neúspěšných pokusů československých občanů o přechod státních hranic. Hru můžete pořídit přes prodejní síť knihkupectví Kosmas a v dalších dnech i přes prodejní síť Alza.

Projekt finančně podpořilo hl. m. Praha.

Na videu a fotografiích níže se můžete podívat na obsah balení a jak to vypadá během hry.

Fotogalerie

Hru si zahráli naši kolegové Tereza a Kryštof a fotografie pořídila fotografka Marta Myšková.

Anotace hry

Od konce druhé světové války do roku 1991 byla Evropa násilně rozdělena na Východ a Západ. Na Východě panovaly totalitní komunistické režimy, které charakterizovalo porušování všech základních lidských práv. Na Západě vznikly vyspělé demokratické státy založené na principech svobodné politické soutěže, dodržování lidských práv a zásad právního státu. Komunistické státy vztyčily na svých vnějších hranicích se svobodným světem „železnou oponu“ – ostře hlídanou bariéru, která se táhla od Barentsova moře na severu až k Černému moři na jihu.

Totalitní státy držely své občany v izolaci, nesvobodě a útlaku a bránili lidem ve svobodě pohybu. Cestování do západních demokratických zemí bylo možné jen se souhlasem tajné policie. Některým lidem se za dramatických okolností útěk přes železnou oponu podařil, mnozí však do svobodného světa nikdy nedorazili. Ve vzdělávací stolní deskové hře „Přes železnou oponu“ pomáhají hráči v roli převaděčů uprchlíkům z Východní Evropy dostat se osmi různými způsoby na Západ. Hra je inspirována skutečnými příběhy, prostřednictvím kterých hráč lépe pochopí realitu života v komunismu a důvody, pro které se lidé rozhodovali k riskantní cestě. Manuál ke hře obsahuje autentické příběhy lidí z Čech a ze Slovenska.

Balení obsahuje: hrací plán, 110 hracích karet, 24 žetonů, 30 hracích figurek v 6 barvách, brožuru s návodem a autentickými příběhy útěků přes hranice.