Pozvánka: Vzpomínkový večer věnovaný Karlu Krylovi (12. 4. 2024)

V dubnu tomu bude osmdesát let od narození básníka a písničkáře Karla Kryla. Muzeum paměti XX. století ve spolupráci s knihovnou Libri prohibiti pořádají při této příležitosti komponovaný vzpomínkový večer.

Přijďte si připomenout tvorbu Karla Kryla a zanotovat známé písně.

V pátek 12. dubna 2024 v knihovně Libri prohibiti, Senovážné náměstí 2, Praha 1. Kapacita sálu je omezena, proto prosíme o včasný příchod.

Program:

18.00–19:00 hod. písně Karla Kryla v podání písničkářky Viky Olejárové

19:00–20:00 hod. debata o Karlu Krylovi

Hosté debaty: Jakub Wolf a Vojtěch Klimt

Moderátor: Petr Blažek

 

Karel Kryl (12. 4. 1944 – 3. 3. 1994)

Narodil se v Kroměříži v rodině knihtiskařů. Tiskárnu v roce 1950 komunisté před zraky celé rodiny zničili a rodinu vystěhovali do suterénního bytu. Karel Kryl absolvoval keramickou školu v Bechyni, ale už od studia se nejvíc věnoval hudbě a poezii. Od roku 1966 se hrály jeho písně v rozhlase. První deska Bratříčku, zavírej vrátka mu ale vyšla víc než půl roku po sovětské okupaci, v březnu 1969. V červnu 1969 složil úspěšně přijímací zkoušky na FAMU a v září 1969 odjel na hudební festival do SRN, kde požádal o politický azyl. V květnu 1975 byl v nepřítomnosti odsouzen k patnácti měsícům odnětí svobody nepodmíněně a propadnutí majetku za spáchání trestného činu opuštění republiky.

Během svého exilu spolupracoval s Rádiem Svobodná Evropa (od roku 1983 jako zaměstnanec na plný úvazek), koncertoval a vydával nové desky a knihy. Společně s dalšími písničkáři se zúčastnil vratislavského festivalu v listopadu 1989. Do Československa se po dvaceti letech vrátil na pohřeb své matky. Odehrál řadu koncertů po celém Československu, kde byl s nadšením vítán publikem, které znalo jeho tvorbu z Rádia Svobodná Evropa a pokoutně šířených nahrávek. Postupně opět vycházely jeho desky a knihy. Se svou dlouholetou partnerkou Marlen Bronsertovou se Kryl oženil v roce 1991.

Záhy začal kritizovat některé představitele polistopadového režimu, odsuzoval například rozpad Československa. Krátce před oslavami padesátin zemřel na infarkt. Pohřben je na břevnovském hřbitově. Jeho písně jej přežily, mnohé během let zlidověly a pro svou nadčasovost se zpívají dodnes.