Pozvánka: Otevřené byty, otevřená srdce. Vzdorující ženy v éře normalizace (21. 6. 2023)

Srdečně zveme na debatu do Knihovny Václava Havla, tentokrát na téma otevřených bytů, a to ve středu 21. června 2023 od 19 hodin, (Ostrovní 13, Praha 1)

Dvě nedávno zesnulé ženy – Dana Němcová i Petruška Šustrová – patřily k těm, jejichž byty v době tzv. normalizace fungovaly jako místo setkání pro svobodně smýšlející, jako azyl před světem dvojí morálky a prázdných floskulí. Takovýchto bytů  bylo ale víc.

Otevřené byty v uzavřené době. Ostrůvky svobody navzdory ustavičné hrozbě jejího odnětí. A ženy hostitelky, ženy manželky, ženy matky, ženy aktivistky… Jak se žilo v otevřených bytech? Jaké radosti a jaké nároky to kladlo na jejich obyvatele? Co to znamenalo pro děti, které v nich vyrůstaly? A považovaly se tyto vzdorující a nonkonformní ženy za feministky? O tom budou na dalším společném večeru Muzea paměti XX. století a Knihovny Václava Havla hovořit matematička, matka šesti dětí a jedna z významných postav disentu Kamila Bendová; dále signatářka Charty 77 a dcera Dany a Jiřího Němcových Pavla Paloušová; a feminista, undergroundový hudebník a publicista Mirek Vodrážka.

Debatu moderuje Veronika Bendová.

(foto: Ondřej Němec, Knihovna Václava Havla)