Pozvánka na historickou procházku: Praha v hledáčku StB (8. 6. 2022)

Kde vlastně sídlila Státní bezpečnost? Dá si říci, že všude a nikde. Kromě notoricky známé budovyv Bartolomějské ulici, tzv. „Barťáku“ a  či „Kachlíkárny“ na Praze 7 existovalo velké množství útvarů Sboru národní bezpečnosti, Federálního ministerstva vnitra ČSSR i Ministerstva vnitra a životního prostředí (!) ČSR, které se skrývaly na mnoha desítkách adres po celé Praze. Nemluvě o stovkách schůzkových bytů a místností roztroušených v obytných domech, kde se nenápadně scházeli tajní spolupracovníci StB se svými „řídícími orgány“, či dalších stovkách pozorovatelen a technických zařízení. Zveme všechny zájemce na edukační procházku Prahou s historikem Prokopem Tomkem, který vás provede v blízkosti míst, odkud Státní bezpečnost sledovala, fotografovala i natáčela objekty svého zájmu.

„Sledovači“ Státní bezpečnosti se zpravidla nedozvěděli, o čem si tzv. objekt jejich zájmu povídá s lidmi na ulici či v restauraci. Dokonce mnohdy ani přesně netušili, proč jej na žádost kolegů z operativy StB sledují. Jejich úkolem bylo přesně odhalit, zaznamenat a často i fotograficky či filmově dokumentovat, co „objekt“ po dobu sledování dělal, jak se choval, kde, kdy a s kým se setkal, zda něco předal či převzal. Kdo dnes zná Kuchyni paní Hamplové či televizní mikrocentrum Konzervatoř?

Procházka dává možnost dívat se na Prahu jinak, na její skryté dějiny.

Muzeum paměti XX. století srdečně zve všechny zájemce na edukační procházku Prahou s historikem PhDr. Prokopem Tomkem, Ph.D.  Čeká vás přibližně hodinová procházka v blízkosti míst, odkud Státní bezpečnost sledovala, fotografovala i natáčela objekty svého zájmu i běžné obyvatele a návštěvníky Prahy.

Termín a místo srazu: 8. června 2022 v 17 hod. před sochou Karla IV. u Staroměstské mostecké věže na Křižovnickém náměstí.

Celá akce je zdarma.

Případné další informace na mailu:  jan.samohyl@mpxx.cz

(V anotaci byly použity ukázky textu Prokopa Tomka.)

Historická procházka je finančně podpořena ČSOB.