Pozvánka: debata o historii a současnosti ústavního soudnictví (28. 11. 2023)

V posledním době upoutala veřejnost diskuse o výběru kandidátů na ústavní soudce. Hlavním tématem debaty, kterou pořádáme společné s Knihovnou Václava Havla 28. listopadu 2023 od 19 hodin, bude role ústavního soudu v dějinách Československa a České republiky.
Jakou roli hrál v meziválečném období? Kdo byl jeho první předseda, který současně zastával funkci pražského primátora? Proč nebyl obnoven po II. světové válce? Za jakých okolností došlo k jeho zřízení v roce 1991? Které osobnosti formovaly jeho počátky i další existenci? A jaký byl dopad jeho usnesení? Které kauzy řešil při vyrovnávání se s komunistickou minulostí?
Hosty debaty s názvem Historie a současnost ústavního soudnictví budou bývalá ústavní soudkyně Ivana Janů, politolog Daniel Kroupa a historik Jan Kuklík. Moderuje předsedkyně správní rady Muzea paměti XX. století Hana Kordová Marvanová.