Historická procházka v aplikaci SmartGuide: Jan Palach a pražská místa paměti

Šestnáctého ledna tohoto roku uplyne 55 let od sebeobětování Jana Palacha. Muzeum paměti XX. století připravilo ve spolupráci se společností SmartGuide k tomuto výročí  další procházku ve stejnojmenné mobilní aplikaci. Procházka je rozdělena na tři části, první popisuje události několika hodin 16. ledna 1969 od příjezdu Jana Palacha ze Všetat do jeho činu na Václavském náměstí. Druhá část přibližuje místa jeho narození a smrti, které se nacházejí v obvodu MČ Praha 2. Třetí okruh se týká míst spojených se studiem Jana Palacha na FF UK, jeho pohřbem a sebeupálením Jana Zajíce. Posledním místem je hrob Jana Palacha na Olšanských hřbitovech.  Aplikace vás provede místy jako byla menza Univerzity Karlovy, na místo bývalého nádraží na Těšnově, k bývalé pumpě v Opletalově ulici, k někdejšímu Borůvkovu sanatoriu v Legerově ulici, či na Václavské náměstí na místo dalšího sebeupálení – živé pochodně Jana Zajíce. Průvodcem celou trasou je historik Petr Blažek.

Student filosofické fakulty UK Jan Palach se 16. ledna 1969 zapálil na Václavském náměstí. Svým šokujícím činem chtěl vyburcovat veřejnost z rezignace, do které se propadala československá společnost pět měsíců po srpnové okupaci. Během historické procházky Jan Palach a pražská místa paměti navštívíte důležitá místa české metropole spojená s touto tragickou událostí. Palachovo sebeobětování můžeme promýšlet pomocí historických textů, dobových fotografií i archivních dokumentů. Připomenuty budou také velké pouliční demonstrace v lednu 1989 v centru Prahy, které se označují jako Palachův týden.