Categories

Dvě výstavy k výročí 17. listopadu 1989 v Domě pážat

Praha 16. 11. 2020

Tisková zpráva: Dvě výstavy k výročí 17. listopadu 1989 v Domě pážat

Muzeum paměti XX. století připravilo ve spolupráci s Polským institutem a knihovnou Libri prohibiti ve svém novém sídle při příležitosti výročí 17. listopadu 1989 dvě výstavy o těchto významných historických událostech. Protože vzhledem k současné situaci nelze umožnit zájemcům osobní návštěvu, připravilo komentovanou prohlídku, která bude k dispozici 17. 11. 2020 od 14:00 on-line ZDE.

Při této příležitosti také představí ředitel Jiří Šesták a předsedkyně správní rady Hana Kordová Marvanová nové sídlo muzea. Přiblíží také dosavadní činnost této pražské instituce, která oslaví 17. listopadu 2020 první výročí svého vzniku. O zmíněných výstavách promluví historik a člen správní rady muzea Petr Blažek a ředitel Polského institutu v Praze Maciej Ruczaj. Vystoupí také Jiří Pospíšil, poslanec Evropského parlamentu, zastupitel hl. m. Prahy a Alexander Vondra, někdejší mluvčí Charty 77 a spoluzakladatel Občanského fóra. Prohlídku doplní několika písněmi aktér listopadových událostí roku 1989, folkový zpěvák, disident a signatář Charty 77 Jaroslav Hutka.

Výstava Rok zázraků. Československo a rozpad sovětského bloku vznikla k 30. výročí pádu komunistického režimu. Vystavena byla poprvé z podnětu RNDr. Alexandra Vondry v listopadu 2019 v Evropském parlamentu pod záštitou ECR (frakce Evropští konzervativci a reformisté). Partnerem výstavy je knihovna samizdatové a exilové literatury Libri prohibiti, která poskytla pro expozici obrazové podklady. Autorem výstavy je historik Petr Blažek. Hlavním tématem výstavy je pád komunistického režimu v Československu v mezinárodním kontextu – zejména v souvislostech rozpadu sovětského bloku. Pozornost je proto věnována nejen domácím událostem v letech 1987–1989, ale také zásadním mezníkům vnitřního vývoje dalších států sovětského bloku s přesahem do roku 1991. Vývoj v jednotlivých sovětských satelitech se navzájem výrazně ovlivňoval, stejně jako jej ovlivňovaly důsledky globálního zápasu velmocí. Výmluvně se hovoří o dominovém efektu, v jehož důsledku miliony lidí získaly svobodu a satelitní státy samostatnost. Rok zázraků byl také významným přelomem v evropských dějinách, neboť umožnil otevřít novou kapitolu evropské integrace.

Výstavu Nemějte strach! Círk  ev a cesta střední Evropy ke svobodě připravil Polský institut v Praze a jeho partneři, zejména Arcibiskupství pražské a Maďarský institut v Praze. Vznikla při příležitosti blížícího se 30. výročí vzniku Visegrádské skupiny, které si připomeneme v únoru 2021. Jejím cílem je také připomenout letošní květnové 100. výročí narození Jana Pavla II., prvního papeže pocházejícího ze střední Evropy a významného symbolu boje za svobodu v tomto regionu. Výstava také zdůrazňuje roli katolické církve v dobách totality a význam čtyř výrazných středoevropských kardinálů: Josefa Berana, Jána Chryzostoma Korce, Józsefa Mindszentyho a Stefana Wyszyńského. Autorem textů výstavy je polský spisovatel a publicista Grzegorz Górny.

Obě výstavy budou publikovány na YT kanále Muzea paměti XX. století, ale také v rámci programu Korzo národní a Festivalu svobody

Dům pážat ožívá po dlouhých 12 letech. O jeho historii dnes informuje Magistrát hlavního města Prahy: www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/dum_pazat_po_dvanacti_letech_oziva.html

Pro další informace můžete kontaktovat Naďu Ghani na adrese ghani@muzeum20stoleti.cz, gsm: 777 175 155.

Muzeum paměti XX. století je zapsaným ústavem, zřízeným hlavním městem Prahou s cílem vytvořit moderní paměťovou instituci zaměřující se na klíčové události 20. století na území Československa. Více informací na www.muzeumpameti20stoleti.cz a na FB; YT; IG