Vlak svobody

Dne 11. září 2021 se v Aši konala připomínková akce k 70. výročí události, která po dobu komunistické totality neměla obdoby – přes hranici mezi západním a východním blokem ujel do západního Německa celý rychlík, prorazil hraniční závoru a dorazil až do bavorského městečka Selb.

Jindy opuštěné nádraží v nejzápadnějším výběžku Čech ožilo na jeden den vzpomínkovým programem, který připravila společně města Selb a Aš. Akce se na pozvání organizátorů účastnili také zástupci Muzea paměti XX. století. Z Chebu do Aše pendlovala parní lokomotiva s historickými vagony, v prostoru nádraží byly kromě pódia se zábavným programem také výstava Falešné hranice, kterou připravila Václava Jandečková. Konaly se také přednášky týkající se zdolávání i střežení hranic, Pohraniční stráže a fungování komunistického režimu. Historik Vít Fojtek z Muzea paměti XX. století popsal okolnosti „útěku“ vlaku a představil také činnost a poslání muzea.
Na akci přijelo mnoho českých i německých návštěvníků, kromě rodin s dětmi a místních pamětníků také šestaosmdesátiletá paní Marie Lišková, jedna z posledních žijících cestujících, která jako patnáctiletá studentka s vlakem přejela přes železnou oponu. A rovněž chebský fotograf Milan Daněk, jenž zachytil svým fotoaparátem rekonstrukci únosu vlaku, kterou natočila jako propagandistický počin v sedmdesátých letech Československá televize. Celý program byl tlumočen střídavě do češtiny i němčiny, a tak v Aši zase jednou zněly kromě oba tradiční jazyky vedle sebe – tak, jak spolu v českém pohraničí až do druhé světové války koexistovaly po staletí.

Na webové stránce muzea si můžete poslechnout písně Rádia Svobodná Evropa, mezi nimiž je také skladba Mr. Konvalinka věnovaná Vlaku svobody.