Vychází kniha České povstání v květnu 1945

Muzeum paměti XX. století vydalo novou knihu Františka Emmerta, věnovanou květnovému povstání  roku 1945, které se neodehrávalo zdaleka jen v Praze. Ačkoli tato událost nepatří mezi největší milníky našich novodobých dějin, přesto mu v naší moderní historii právem patří zcela mimořádné místo. Vypuklo spontánně až v okamžiku, kdy o osvobození od nacismu a obnově samostatného státu již bylo rozhodnuto,  ovšem v několika předchozích staletích v českých zemích nedošlo ke srovnatelné události. Do boje proti německým okupantům se na samém konci války se zbraněmi v rukou a nasazením vlastního života zapojily desetitisíce lidí po celých Čechách a Moravě. Účastnili se jediného celonárodního ozbrojeného povstání, ke kterému v českých zemích došlo od časů třicetileté války. Tisíce z nich v posledních dnech již rozhodnutého konfliktu zahynuli. Nadstandardně zpracovaná kniha je věnována všem obětem, hrdinům, účastníkům i pamětníkům událostí z posledního válečného května, které se zapsaly do paměti celé jedné generace našich předků. Obsahuje více než 180 unikátních fotografií a reprodukce desítek archivních dokumentů ve zvláštní kapse.
Kniha bude od 16. ledna 2023 k dostání v distribuční síti vydavatelství Kosmas. Představení knihy a setkání s autorem bude 23. března 2023 od 17 hodin v Literární kavárně knihkupectví Academia, Václavské náměstí 34, Praha 1.

František Emmert je spisovatel a autor literatury faktu. Vystudoval práva a historii, věnuje se především českým dějinám 20. století. Od roku 2003 publikoval více než třicet knih, které se zabývaly dobou druhé světové války, první republiky, legionářskou tematikou i dalšími obdobími novodobé historie. Některé z nich se dočkaly prestižních ocenění či překladů do cizích jazyků.  Zřejmě největší ohlas vzbudily jeho výpravné publikace koncipované jako tzv. muzea v knize. Je rovněž autorem odborné literatury a beletrie a byl mj. odborným poradcem u filmu Lidice.