Rubriky
Publikace

Vychází kniha mapující dějiny Lennonovy zdi v Praze

Muzeum paměti XX. století vydalo 1. prosince 2020 knihu Lennonova zeď v Praze. Studie, rozhovory, dokumenty. Jedná se o druhé, zásadně přepracované vydání publikace o čtyřiceti letech existence známého pražského místa, která obsahuje studie, rozhovory, dokumenty a rozsáhlou obrazovou přílohu s mnoha dobovými snímky Lubomíra Kotka, Karla Cudlína, Jiřího Volka a dalších fotografů.

Autoři knihy Petr Blažek, Filip Pospíšil a Roman Laube se zabývají nejen postupnou proměnou Lennonovy zdi a společenství okolo ní, ale také předchozí tradicí nápisů na tomto místě. Na Velkopřevorském náměstí a jeho okolí se ve výroční den smrti britského hudebníka a mírového aktivisty konala od roku 1981 výroční setkání jeho fanoušků. Pod vlivem policejních zásahů postupně přerostla v protirežimní vystoupení, na nichž se podepisovaly petice s požadavky na zavedení náhradní civilní služby, odchod sovětských jednotek z Československa, propuštění politických vězňů či odstranění jaderných zbraní. 

Někteří účastníci těchto srazů patřili na konci osmdesátých let mezi spoluzakladatele opozičních skupin, zejména Nezávislého mírového sdružení – Iniciativy za demilitarizaci společnosti (NMS) a Mírového klubu Johna Lennona (MKJL). Významnou roli sehrála Lennonova zeď rovněž po roce 1989, které je v této publikaci popsáno poprvé. Připomínání Lennonovy památky nezůstalo jen aktivitou přívrženců subkultur, ale odráželo i dobové spory o povahu společnosti, její minulost a budoucnost. Lennonova zeď se také stala významnou turistickou atrakcí, komerčním artiklem a dokonce inspirací pro protestní hnutí na druhé straně zeměkoule. 

Dne 8. prosince 2020 uplyne 40. výročí od smrti Johna Lennona, jejíž pražským ohlasem byl vznik pamětního místa na Velkopřevorském náměstí. Muzeum paměti XX. století ve spolupráci s Muzeem Kampa připravilo o dějinách Lennonovy zdi on-line debatu ve Werichově vile na Kampě, které se zúčastní autoři knihy o Lennonově zdi Petr Blažek, Filip Pospíšil a Roman Laube. Setkání uvede předseda správní rady Musea Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových Prahy Jiří Pospíšil. Debata bude 8. prosince 2020 ve 20.00 hod. uvedena prostřednictvím sociálních sítí Muzea paměti XX. století a jeho kanálu na YouTube.

Hlavním distributorem knihy Lennonova zeď v Praze je Kosmas.cz.


Bibliografické údaje knihy
Název: Lennonova zeď v Praze: studie, rozhovory, dokumenty
Autoři: Blažek, Petr – Laube, Roman – Pospíšil, Filip
Vydavatel: Muzeum paměti XX. století
EAN: 9788090798908
ISBN: 978-80-907989-0-81
Popis: 1x kniha, brožovaná, 536 stran, česky 
Rozměry: 16,5 × 24 cm
Přílohy: Obálka, obsah a úvod knihy 

Pro další informace můžete kontaktovat člena správní rady a historika Petra Blažka na adrese blazek@muzeum20stoleti.cz, 607 778 443 


Muzeum paměti XX. století je zapsaným ústavem, zřízeným hlavním městem Prahou s cílem vytvořit moderní paměťovou instituci zaměřující se na klíčové události 20. století na území Československa. Více informací FB; YT; IG