Uděleny první ceny festivalu Nezlomní a obětovaní

Dne 11. listopadu 2021 večer se v Bio Oko uskutečnilo před zaplněným hledištěm slavnostní zahájení festivalu Nezlomní a obětovaní.

Protože minulý ročník se kvůli pandemické situaci konal pouze on-line, teprve letos mohl přijet osobně polský režisér a zakladatel filmového festivalu v Gdyni Arkadiusz Gołębiewski, aby si převzal loňské ocenění Strážce paměti. Cenu mu předala a festivalové publikum pozdravila senátorka Miroslava Němcová. Loňská laureátka Olga Sommerová předala letošní cenu Tvůrce paměti významnému polskému dokumentaristovi Macieji Drygasovi, který vedle jiného natočil film o polském hrdinovi Ryszardu Siwiecovi.

Festival slavnostně otevřeli ředitel Muzea paměti XX. století Jan Kalous a předsedkyně správní rady muzea, radní hl. m. Prahy Hana Kordová Marvanová. Ředitel Polského institutu v Praze Maciej Ruczaj a předseda programové rady festivalu Petr Blažek mluvili o polské inspiraci pro založení pražské přehlídky. Úvodního zahájení se vedle tvůrců dokumentárních filmů, jejichž snímky se na festivalu promítají, zúčastnili také představitelé členských organizací Platformy evropské paměti a svědomí, kteří v Praze mají výroční kongres.

Festival se koná až do neděle 14. listopadu a kromě široké nabídky dokumentárních filmů nabízí bohatý doprovodný program v podobě výstav, koncertů, debat s režiséry či dedikovaného promítání pro střední školy z celé ČR.

Program a další informace o festivalu najdete na webovém portálu festivalu www.nezlomniaobetovani.cz.

Foto: Marta B. Myšková, Petr Blažek