Tramvaj k 30. výročí samostatné České republiky připomene první prezidentskou volbu

Ve čtvrtek 26. ledna vyjela do pražských ulic Tramvaj k 30. výročí samostatné České republiky. Vůz v barvách trikolóry připomíná výročí zvolení Václava Havla prvním prezidentem samostatného českého státu. Tramvaj pražského dopravního podniku bude cestující vozit po několik měsíců na pravidelných linkách. Slavnostního zahájení se spolu s primátorem Zdeňkem Hřibem, radním pro dopravu Adamem Scheinherrem a ředitelem Knihovny Václava Havla Michaelem Žantovským zúčastnil mj. i ředitel Muzea paměti XX. století Jan Kalous.

Vůz slavnostně vyrazil na svou první oficiální cestu 26. ledna po 9. hodině ranní ze zastávky Planetárium a bude po celý letošní rok nasazován na různých linkách. Interiér vozu je vyzdoben citáty Václava Havla, které zdůrazňují jeho přínos pro Českou republiku. Tramvaj vyjela v rámci akce „Havel pro cestující“, která připomíná Havlův obrovský význam společně s významnými historickými milníky posledních třiceti let. Prvním českým prezidentem byl Václav Havel zvolen 26. ledna 1993, podruhé pak 20. ledna 1998. Svou funkci opustil 2. února 2003 a jeho nástupcem se stal Václav Klaus. „Václav Havel patří beze sporu k nejvýznamnějším osobnostem 20. století. Proto je i dnes důležité připomínat si jeho osobnost, nadčasové a hodnotově pevné postoje a názory,“ řekl Jan Kalous.