TISKOVÁ ZPRÁVA
Exteriérová výstava: TIGRID. NOVINÁŘ, EXULANT A POLITIK (1917–2003)
Mariánské náměstí, Praha 1 (2. 9.–30. 9. 2024)
Praha, 20. srpna 2024 – Muzeum paměti XX. století připravilo exteriérovou výstavu o životních osudech, činnosti a tvorbě Pavla Tigrida (1917–2003), významné osobnosti
československých a českých dějin. Jeho život výrazně ovlivnily velké zlomy 20. století. Dvakrát odešel do exilu a dvakrát se vrátil do vlasti. V období německé okupace působil v československém vysílání BBC v Londýně. Po válce působil jako novinář v lidoveckém tisku. Na počátku padesátých let byl vedoucím československé redakce Rádia Svobodná Evropa v Mnichově. V roce 1956 byl spoluzakladatelem exilového časopisu Svědectví, který redigoval až do počátku devadesátých let. Podporoval domácí opozici. Po pádu komunistického režimu působil v prezidentské kanceláři jako poradce Václava Havla. V letech 1994–1995 zastával post ministra kultury České republiky. Získal vysoká česká, francouzská a německá státní vyznamenání.
Vernisáže se zúčastní dcera Pavla Tigrida Deborah Tigrid-Marguerat a další hosté.
K výstavě vychází obsáhlý tištěný katalog v českém jazyce a formou e-booku budou k dispozici také verze v anglickém a francouzském jazyce.
Záštitu nad výstavou převzal náměstek primátora hl. m. Prahy Jiří Pospíšil, který k osobnosti Pavla Tigrida dodává: „Patřil mezi nejvýznamnější novináře minulého století. Jeho životní osud měl téměř pohádkový rozměr, neboť někdejší ostrakizovaný psanec se po návratu do Prahy stal poradcem prezidenta Václava Havla a posléze ministrem kultury. Byl nejen Čechoslovákem a Evropanem, ale také Pražanem.“
Záštitu výstavě udělila též starostka městské části Praha 1 Terezie Radoměřská, která k výstavě uvedla: „Výstava o Pavlu Tigridovi je připomínkou nejen jeho významného přínosu české kultuře a historii, ale také jeho nezlomného ducha a odhodlání bojovat za svobodu a demokracii. Jsme hrdí, že můžeme hostit tuto výstavu na Mariánském náměstí, kde se návštěvníci mohou seznámit s životem a dílem této výjimečné osobnosti.“
Předsedkyně správní rady Muzea paměti XX. století, senátorka PČR Hana Kordová Marvanová k výstavě o Pavlu Tigridovi dodává: „Těší mě, že se Muzeum paměti XX. století věnuje této výjimečné osobnosti československého exilu i polistopadové politiky. Pavel Tigrid ostře a zároveň vtipně a sarkasticky vystupoval proti totalitnímu režimu v Československu. Pokud jde o podstatu komunismu měl úplně jasno a snažil se jako novinář proti němu bojovat všemi prostředky, ať už v rozhlasovém vysílání Svobodné Evropy, nebo vydáváním časopisu Svědectví, který byl šířen i v Československu. Historie dala Pavlu Tigridovi za pravdu a dočkal se po návratu z exilu zaslouženého ocenění.“
Ředitel Muzea paměti XX. století a spoluautor výstavy Petr Blažek vyzdvihuje snahu Pavla Tigrida nepodléhat nepřízni osudu: „Naopak se aktivně snažil znovu a opět historické události ovlivnit, i když se zdál být vývoj někdy bezvýchodný. Různým způsobem podporoval domácí opoziční hnutí a podílel se například na organizaci pašování literatury a rozmnožovací techniky do Československa. Napsal také řadu cenných publikací o historii a politice.“
Akreditace: do 2. září 2024 12:00 hod. na e-mail info@mpxx.cz.
Kontakt: vedoucí kanceláře ředitele Erika Stařecká, erika.starecka@mpxx.cz, tel.: + 420 603 860 454.