Pozvánka na debatu Rehabilitace generála Syrového (19. 10. 2022)

Srdečně zveme 19. října 2022 od 19 hodin do Knihovny Václava Havla na besedu, která bude věnována kauze soudní rehabilitace generála Jana Syrového. Postava bývalého ministra obrany a předsedy československé vlády (od 22. září do 30. listopadu 1938) je spojována s obdobím národního ponížení v důsledku Mnichovské dohody. Poválečná éra, kdy byl generál Syrový odsouzen k dvacetiletému trestu těžkého žaláře, ke ztrátě vojenské hodnosti a propadnutí jmění, tvoří kapitolu z hlediska národních osudů ještě problematičtější. Současná česká justice, která se od roku 2021 zabývala jeho kauzou a nakonec letos očistila Syrového jméno, se tím zákonitě vyslovila i k jeho historické roli a povaze doby, kdy tento muž politicky působil i strádal.
O tomto průlomovém „soudu“ nad našimi dějinami a peripetiemi spojenými s úsilím o generálovu rehabilitaci bude v Knihovně Václava Havla debatovat historik Jaroslav Rokoský, advokát rodiny Syrových Lubomír Müller a Jan Syrový, jeden z žijících potomků generálova rodu. Moderuje David Svoboda.

Akce se koná v rámci XVI. ročníku mezinárodního festivalu proti totalitě Mene Tekel. Vstup volný.
Knihovna Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 1.