Zakazovaný historik Jan Slavík bylo téma besedy 4. dubna 2025, které Muzeum paměti XX. století uspořádalo ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla.
Symbolicky poté, co 25. března zazvonil zvon paměti v upomínku 140. výročí narození významného historika meziválečného období Jana Slavíka. Pozoruhodného historika, ale i dobu, kdy žil a pracoval.
Moderátor Michal Macháček si do debaty pozval historiky Jakuba Rákosníka a Jaroslava Boučka, kteří se Janem Slavíkem podrobně ve svých pracích zabývali, a kolegu historika Muzea paměti XX. století Davida Svobodu.
V debatě hosté ocenili Slavíkovu schopnost neohroženě veřejně polemizovat se svými kolegy, což se dnes příliš nenosí, i to, jak posouval vlastenecké spory o historii o úroveň výš tím, že zdůrazňoval význam metodologie. Stranou nezůstala ani otázka, nakolik byl či nebyl Slavík blízký marxistickému pohledu na dějiny. Zajímavé bylo i zasazení Slavíkova působení do politického kontextu dvacátých a třicátých let 20. století, to, jak Slavík prožíval II. světovou válku a poválečné období i jeho pohled na Sovětský svaz.
Na závěr debaty zavzpomínala na svého dědečka i vnučka Jana Slavíka. Michal Macháček učinil definitivní tečku za zajímavým povídáním krátkou citací ze Slavíkova textu z válečného období.
Foto: Tom Karabela