Výstava Králové majálesů / Kings of Majáles v Mladé Boleslavi (24. 9.–29. 12. 2022)

Kdy: 24. 9.-29. 12. 2022
Kde: Zahrada Kliniky Dr. Pírka, Na Celně 885, Mladá Boleslav III, 293 01 Mladá Boleslav

Venkovní putovní výstava Králové Majálesu / Kings of Majáles představuje dějiny studentských slavností, které odrážely povahu a proměny politických režimů, nálady ve společnosti a míru emancipace studentského hnutí, které sehrálo důležitou roli v mnoha historických zlomech. Výstava přibližuje nejen slavné majálesy v letech 1956 a 1965 (králem majálesu se tehdy stal Allen Ginsberg), které měly výrazně protestní charakter, ale zabývá se také poválečnými majálesy. studentskými slavnostmi v období pražského jara či obnovou majálesové tradice po roce 1989. Popisuje pomocí doposud nepublikovaných fotografií a dokumentů také neoficiální majálesy na pražském Petříně, které v letech 1962–1966 přerůstaly ve výtržnosti a v některých letech také v pouliční demonstrace. Vernisáž výstavy se uskuteční 24. září 2022 od 15.00 hod., kdy návštěvníky expozicí provede její autor, historik Petr Blažek. Vystavu společně připravila Muzeum paměti XX. století a Museum Kampa, poprvé byla vystavena na jaře 2022 v Parku Kampa. K výstavě vyšel česko-anglický katalog, k dostání je v síti distribuční firmy Kosmas.

Pro střední školy jsme připravili podklady pro projektové hodiny dějepisu a dějepisu, které jsou společně s návodem pro pedagogy k dispozici níže ke stažení.