Konference Rudolf Slánský a spol. – justice a politické procesy (22. 11. 2022)

Muzeum paměti XX. století a Česká advokátní komora ve spolupráci s Vrchním soudem a Vrchním státním zastupitelstvím v Praze zvou na odbornou konferenci Rudolf Slánský a spol. – justice a politické procesy, která se bude konat 22. listopadu 2022 od 10 hodin v historické soudní síni Vrchního soudu v Praze na Pankráci.

Období let 1948 až 1960 patřilo k těm nejhorším, jimiž si česká a slovenská justice za dobu své existence prošla. Ve zmanipulovaných politických procesech v těchto letech bylo popraveno celkem 241 osob. Stovky dalších byly zastřeleny při překročení hranic, tisíce zemřely ve věznicích a lágrech a další tisíce byly odsouzeny v následných soudních procesech. K tomu všemu docházelo za zdánlivého dodržování tehdejších zákonů a za osobní aktivní účasti předválečných absolventů právnických fakult na místech soudců, prokurátorů, a bohužel i obhájců.

Konference chce hledat odpovědi na tyto otázky: Jak to bylo možné? Jaké okolnosti je vedly k tomu, že se aktivně účastnili zmanipulovaných procesů a popřeli demokratické zásady, k nimž byli vychováni? Co je vedlo k tomu, že vraždám dodali punc zákonnosti? Organizátoři i přednášející konference jsou přesvědčeni, že je zapotřebí si připomínat i nepříjemné historické momenty, abychom je, řečeno s klasikem, nemuseli prožít znovu. Justice společně chce do světa vyslat zprávu, že se v budoucnu už k ničemu podobnému propůjčit nenechá… Buďte u tohoto silného momentu s námi!

Registrovat se k účasti lze zdarma na registrace.slansky@cak.cz až do vyčerpání kapacity sálu.

PŘEDBĚŽNÝ PROGRAM KONFERENCE*

Celým konferenčním dnem provede JUDr. Vladimír Jirousek, advokát a bývalý předseda ČAK.

Dopolední program

Úvodní slovo
JUDr. Petr Toman, LL.M.

Úvodní vystoupení