Ve čtvrtek 22. února 2024 proběhla vernisáž výstavy Křesťanský demokrat JUDr. Bedřich Hostička v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí v Praze. Výstava je součástí festivalu Mene Tekel.
Úvodního slova se ujal ředitel Muzea paměti XX. století Petr Blažek a s programem letošního 17. ročníku festivalu Mene Tekel přítomné seznámila projektová manažerka festivalu Daniela Řeřichová. Na závěr mohli návštěvníci slyšet úryvek z pamětí Bedřicha Hostičky, který přečetl historik Muzea paměti XX. století a spoluautor výstavy Kryštof Zeman.
Výstava je instalována v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí v Praze a bude k vidění až do 21. března 2024.
Výstava přibližuje jeden lidský osud na pozadí doby. Právník JUDr. Bedřich Hostička (1914–1996) byl jako politik Československé strany lidové zařazen do monstrprocesu s JUDr. Miladou Horákovou a dalšími osobnostmi a v roce 1950 odsouzen k 28 letům těžkého žaláře na základě vykonstruovaného obvinění z protistátního spiknutí a ze špionáže pro Vatikán. Vězněn byl v těžkých podmínkách zejména v Ruzyni, na Mírově, v Leopoldově a ve Valdicích. Propuštěn byl až v roce 1963.
Po srpnové okupaci roku 1968 odešel s manželkou a synem do Švýcarska, kde se aktivně zapojil do exilového hnutí. I proto zůstal se svou rodinou v hledáčku Státní bezpečnosti. Výstava je sestavena zejména z Hostičkových osobních dokumentů, které si uschoval u své sousedky v Československu před svým odchodem do exilu. Sbírku získalo darem Muzeum paměti XX. století.
Výstava měla svoji premiéru v roce 2022. Na záznam z vernisáže, která se uskutečnila v Galerii Ambit v Klášteře Panny Marie Sněžné, se můžete podívat zde.
Životní osudy právníka, politika, politického vězně a exulanta JUDr. Bedřicha Hostičky přibližuje také publikace Křesťanský demokrat JUDr. Bedřich Hostička (1914–1996), kterou vydalo Muzeum paměti XX. století v roce 2022.
Foto: Marta Myšková