Film Rubaška Jana Palacha

Studenti Vysoké školy ekonomické v Praze po příjezdu z cesty do Sovětského svazu v roce 1967. Většina z nich má oblečenou vojenskou rubašku. Dole vlevo je zachycen Jan Palach (archiv Huberta Bystřičana)

Muzeum paměti XX. století vybírá pro připravovanou expozici v Domě pážat na Hradčanech vhodné exponáty. Do svých sbírek již získalo také předmět spojený s Janem Palachem, který muzeum dostalo darem od někdejšího představitele studentského hnutí na Vysoké škole ekonomické v Praze z druhé poloviny šedesátých let Jiřího Mejstříka. Vojenskou košili přivezl Jan Palach ze Sovětského svazu do Československa krátce před srpnovou invazí. Příběh tohoto předmětu popisuje film, který je prvním snímkem z připravovaného cyklu Příběh Muzea paměti XX. století.

Ve filmu vystupuje vedle Jiřího Mejstříka také Hubert Bystřičan, který rovněž v druhé polovině šedesátých let studoval na Vysoké škole ekonomické. „Právě jemu adresoval Jana Palach pohlednici, kterou poslal 16. ledna 1969 s posledními dopisy. S Hubertem Bystřičanem se znali od roku 1967 z cesty do Kazachstánu, kde byli s dalšími studenty na pracovní brigádě. Jeho bratr, Jiří Bystřičan, natočil během tohoto cestování po Sovětském svazu film. Je to jediný film, na kterém je Jan Palach zachycen“, vysvětluje autor námětu Petr Blažek, který ve ve snímku vystupuje také jako průvodce. 

„Těší nás, že se nám již některé zajímavé předměty podařilo do připravované expozice získat. Děkujeme všem, kdo nám předměty do sbírek daroval. Film vznikl jako ukázka toho, jak s nimi chceme pracovat. Obracíme se s prosbou na veřejnost, aby se s námi podílela na podobě expozice, kterou plánujeme otevřít po rekonstrukci budovy,“ uvádí ředitel Muzea paměti XX. století Jan Kalous.

„Vedle připomenutí klíčových událostí a osobností, odpůrců a obětí totalitních režimů a mechanismů fungování těchto režimů klademe důraz i na připomenutí hodnot lidských práv, důležitost demokratické kultury. Zajímá nás ovšem také rodinná paměť a předměty dokumentující každodenní život. Obracíme se na širokou veřejnost s prosbou o darování či zapůjčení předmětů. Uvítáme také možnost vytvoření digitálních kopií u listinných pramenů či fotografií. V případě zájmu se prosím obracejte na sekretariát muzea, který Vám zprostředkuje kontakt na odborné pracovníky. Kontakty jsou dostupné na webové stránce muzea,“ říká správce sbírek Vít Fojtek.

Film Rubaška Jana Palacha natočila ve spolupráci s Muzeem paměti XX. století agentura A News Production.