povinná vizibilita_superširoké
POZVÁNKA
Gusen
Debata Gusen – tábor pro vyhlazení elit. Zveme v pondělí 6. března 2023 od 19 hodin do Knihovny Václava Havla na debatu, která je věnována nepříliš známému táboru Gusen. Mezi nejdůležitější místa paměti spjatá s likvidací českých odpůrců nacismu patřil koncentrační tábor Mauthausen. Není však příliš známé, že pobočka Mauthausenu – tábor Gusen, nacházející se o několik kilometrů dál – byl podobně tragickým místem pro Poláky. Proto se o něm občas v Polsku hovoří jako o „druhé“ nebo „západní“ Katyni.
VÝROČÍ
Emil Boček
Gen. Emil Boček
Dne 25. února oslavil neuvěřitelné sté narozeniny stíhací pilot RAF a nositel Řádu Bílého lva Emil Boček. Na konci roku 1939, tedy v necelých sedmnácti letech, uprchl z okupovaného Československa. Tzv. balkánskou cestou se dostal až do Bejrútu. Nejprve bojoval jako pěšák ve Francii, v září 1940 byl však již v Británii a jako osmnáctiletý se přihlásil se k letectvu. Stal se jedním z nejmladších československých stíhacích pilotů, kteří měli za sebou během války operační lety.
DEPOZITÁŘ
vojcechovský medailonek_ořez
Muzeum paměti XX. století získalo do připravované stálé expozice stříbrný medailonek z roku 1902 ve tvaru knihy, s osobním věnováním otci generála Sergeje Vojcechovského (1883—1951).
Unikátní sbírkový předmět zapůjčila rodina generála Vojcechovského. Ruský carský důstojník, legionář, jeden z vůdců antibolševického hnutí na Sibiři, generál čs. armády a účastník protinacistického odboje, byl 11. května 1945 unesen z Prahy příslušníky SMĚRŠ do SSSR.
Zemřel 7. dubna 1951 v sibiřském táboře Ozerlag.
POZVÁNKA
560A8645a
Srdečně zveme na autogramiádu a představení knihy Františka Emmerta České povstání v květnu 1945, které se bude konat 23. března od 17 hodin v kavárně knihkupectví Academia. Publikaci vydalo Muzeum paměti XX. století a k dostání je v distribuční síti Kosmas.
DRUHÉ ČÍSLO REVUE XX.
V březnu 2023 vyjde druhé číslo ročenky muzea Revue XX. Co najdete uvnitř? Esej věnovanou narativnímu muzejnictví, kterou napsala polská historička Folga-Januszewska. Studii o Emmerichu Rathovi, českém Němci a multitalentovaném sportovci, kterého nedokázaly zlomit ani dva totalitní režimy. Edice dokumentů přináší příběh studentky Lilian Landové. V ročence je rovněž rozhovor s historikem Petrem Kourou o výstavě Naši Němci; článek o Památníku tří odbojů v Lošanech či výsledky pátrání po anonymně pohřbených ostatcích popravených vězňů z období komunistického režimu. V časopise nechybí příběhy sbírkových předmětů, recenze a další články.
Obálka_ročenka
POZVÁNKA
Před sedmdesáti lety, 5. března 1953, zemřel Josif Vissarionovič Stalin. Za necelé dva týdny ho následoval Klement Gottwald. Zveme na konferenci 1953. Konec stalinismu?, která se bude konat 23. března 2023 od 9 hodin v Brožíkově sále Staroměstské radnice. Hlavním tématem budou historické události před sedmdesáti lety v Československu a ve světě. Akci pořádají společně Muzeum paměti XX. století a Ústav pro studium totalitních režimů.
Stalin malovaný
HISTORIE A SOUVISLOSTI S MACIEJEM RUCZAJEM
Podívejte se na rozhovor historika Petra Blažka s politologem, publicistou a ředitelem Polského institutu v Praze Maciejem Ruczajem o dějinách Polska, jeho sousedech, vzájemných vztazích a historických kořenech současné ruské agrese proti Ukrajině.

Maciej Ruczaj
MEZI FIKCÍ A SKUTEČNOSTÍ
Jaké mantinely má autorská licence při natáčení historických filmů? Existují u biografických látek nějaká právní tabu? A kde je hranice mezi zpravodajstvím a propagandou? Tyto a další otázky si kladly osobnosti českého dokumentu, hrané tvorby i publicistiky: Robert Sedláček, Marie Koldinská, Marek Wollner, Pavel Štingl, Jindřich Šídlo, Jan Maxa, Martin Vadas a další. Podívejte se na záznam semináře Historie ve filmu, dokumentu a zpravodajství, který loni zahájil festival Nezlomní a obětovaní.

Mezi fikcí a skutečností

V České televizi na Kavčích horách
(7. 11. 2022)
VIdeoNechcete dostávat jednou měsíčně náš newsletter? Stačí kliknout na zelený nápis níže "odhlásit odběr". Máte-li naopak zájem, aby chodil i někomu z Vašich přátel či Vám samotným např. na jinou adresu, napište na e-mail veronika.bendova@mpxx.cz
cropped-4.1_logo_muzeum_cz_pozitiv_cmyk-1-e1610992513377-1.png
facebook twitter instagram 
Email Marketing Powered by MailPoet