Newsletter Muzea paměti XX. století
č. 6 (červenec-srpen 2023)
povinná+vizibilita_upr_extra široká
POZVÁNKY
NAŠE VÝSTAVY "NA LETNÍM BYTĚ"
Dostanete-li se během dovolených na Moravu, můžete si prohlédnout dvě naše výstavy, které se v současnosti nacházejí v bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě. Jedná se o Století mučedníků a výstavu o životě Bedřicha Hostičky s názvem Křesťanský demokrat. K oběma výstavám vyšly i podnětné katalogy, které lze stále zakoupit v síti Kosmas.
bazilika na výšku
Masin_335442_2_Karel_Vacek_zmenseno
PŘIPRAVUJEME PODZIMNÍ FESTIVAL
Již teď zveme na čtvrtý ročník mezinárodního festivalu Nezlomní a obětovaní, který se letos bude konat nově v kině Atlas na Florenci, a to od 31. října do 3. listopadu 2023. Přehlídka bude tematicky navázána na výročí 70 let, které uplynuly od útěku skupiny bratří Mašínů na Západ, šířeji na téma třetího odboje.
ZÁZNAM DEBATY O OTEVŘENÝCH BYTECH
Pakliže jste se nedostali 21. června 2023 do Knihovny Václava Havla na debatu o otevřených bytech za normalizace, ženách v nich a potažmo tomu, jestli si mohl rozumět západní feminismus s nedobrovolně emancipovanými socialistickými ženami a zda postavení žen v disentu bylo, či nebylo druhořadé, můžete se podívat zde:
560A3425a
Kunderovy fotky stb
KALENDÁRIUM
Dne 11. července 2023 zemřel v Paříži Milan Kundera.
Byl to umělec, v jehož životě se odrážely dějiny druhé poloviny dvacátého století. Proměnil se postupně ze stalinistického veršotepce ve světoznámého spisovatele. Dvakrát vstoupil do KSČ. Poprvé v roce 1948, vyloučen byl o dva roky později. V roce 1956 mu bylo členství obnoveno, vyloučen byl opět v roce 1970, kdy se ocitl v nemilosti představitelů režimu. Od konce padesátých let byl sledován StB, která k němu vedla svazek s krycím jménem Elitář (dochoval se v kopii na celkem 20 mikrofiších).Od roku 1975 žil ve Francii a stal se velmi uznávaným tvůrcem.
VYŠEL KATALOG VÝSTAVY EVROPSKÝ GULAG
Celkem sedmnáct autorů se podílelo na obsáhlém česko-anglickém katalogu k výstavě Evropský GULAG, který ale zaujme i jako autonomní publikace. V krátkých přehledných kapitolách se věnuje historii pracovních táborů různých typů v Československu, Německu, Polsku, Maďarsku, Albánii, Bulharsku, Rumunsku, Jugoslávii, Estonsku, Lotyšsku, Litvě a Moldavsku. Katalog vydalo letos v červnu Muzeum paměti XX. století.
Katalog_Gulag_foto3
Nechcete dostávat jednou měsíčně náš newsletter? Stačí kliknout na zelený nápis níže "odhlásit odběr". Máte-li naopak zájem, aby chodil i někomu z Vašich přátel či Vám samotným např. na jinou adresu, napište na e-mail veronika.bendova@mpxx.cz
cropped-4.1_logo_muzeum_cz_pozitiv_cmyk-1-e1610992513377-1.png
facebook twitter instagram 
Email Marketing Powered by MailPoet