Newsletter Muzea paměti XX. století
č. 8 (prosinec 2023)
cropped-4.1_logo_muzeum_cz_pozitiv_cmyk-1-e1610992513377-1.png
KNIHY POD STROMEČEK
Jsou to již tři roky, kdy vyšla první knižní publikace Muzea paměti XX. století. Byla to monografie o dějinách Lennonovy zdi v Praze v druhém, přepracovaném vydání. Od té doby muzeum vydalo celkem 18 titulů.
publikace_muzeum_2020_2023
POZVÁNKY
02-FaceB -?í?kov? leták
VZPOMÍNKA NA BOŘIVOJE ČELOVSKÉHO
Muzeum paměti XX. století spolu s knihovnou Libri prohibiti pořádá vzpomínkový večer věnovaný exulantovi, historikovi, spisovateli a publicistovi Bořivoji Čelovskému, od jehož narození uplynulo letos na podzim právě sto let. Vzpomínka se bude konat ve středu 6. prosince 2023 od 18 hodin v knihovně Libri Prohibiti na pražském Senovážném náměstí 2, IV. patře. Hosté: Petr Blažek, Jan Kalous, Petr Koura, Radek Schovánek a Martin Vadas. Ukázky z Čelovského knih přečte Veronika Bendová.
Obalka_katalogu_oci_StB
KONČÍ VÝSTAVA OČI STÁTNÍ BEZPEČNOSTI
Ještě posledních pár dní je možnost navštívit na Kampě u Lichtenštejnského paláce venkovní výstavu věnovanou Správě sledování Státní bezpečnosti. Výstava končí 6. prosince 2023. K výstavě vyšel i stejnojmenný česko-anglický katalog, který můžete zakoupit v kanceláři muzea, Opletalova 22, Praha 1. Najdete zde fotografie historických osobnosti, událostí a míst, které v období komunistického režimu pořídili pracovnici StB, rovněž se v něm dočtete o sledovacích akcích proti Václavu Havlovi, Pavlu Kohoutovi, Janu Patočkovi, Františku kardinálu Tomáškovi a dalším.
EVROPSKÝ GULAG V PAMÁTNÍKU VOJNA
Od října 2023 je výstava Evropský GULAG k vidění v Památníku Vojna Lešetice, jenž spadá pod Hornické muzeum Příbram. Pro výstavu se jedná o příhodné prostory: tábor Vojna patřil v letech 1949–1951 do komplexu táborů nucených prací při československých uranových dolech.
Gulag_Vojna_2-2048x1152
DESKOVÁ HRA PŘES ŽELEZNOU OPONU
Hledáte-li inteligentní rodinnou hru, při které se vaše děti něco naučí a třeba i pochopí, můžete sáhnout po novém, rozšířeném vydání deskové hry Přes železnou oponu, která v češtině vychází ve druhém vydání. Hráči v roli převaděčů v ní pomáhají uprchlíkům z východní Evropy dostat se osmi různými způsoby na Západ.
Screen Shot 2023-11-14 at 4.08.00 PM
DEPOZITÁŘ
přenosný telefon otevřený
POLNÍ TELEFON TP-25
Mezi zajímavé předměty, které muzeum v poslední době získalo do svých sbírek, patří polní teefon TP-25. Telefon s psaným varováním "Pozor, nepřítel naslouchá" patřil k výbavě Československé lidové armády a muzeu ho spolu s řadou dalších dobových a mnohdy kuriózních předmětů daroval Milan Mikeš.
OHLÉDNUTÍ ZA FESTIVALEM NEZLOMNÍ A OBĚTOVANÍ
Pakliže jste se nemohli 31. října 2023 v rámci festivalu osobně zúčastnit debaty s Josefem Mašínem, připojeným prostřednictvím videorozhovoru z USA, můžete se podívat na její záznam zde. Atmosféru slavnostního závěrečného ceremoniálu v kině Atlas zachytilo druhé video níže (pátek 3. 11. 2023).
560A0833a
ZPRÁVY Z MUZEA
S platností od 1. 12. 2023 byl ředitelem Muzea paměti XX. století správní radou jmenován historik PhDr. Petr Blažek, Ph.D., dosud působící v muzeu jako vedoucí oddělení historického vzdělávání.
Nechcete dostávat náš newsletter? Stačí kliknout na zelený nápis níže "odhlásit odběr". Máte-li naopak zájem, aby chodil i někomu z Vašich přátel či Vám samotným např. na jinou adresu, napište na e-mail veronika.bendova@mpxx.cz
povinná+vizibilita_upr_extra široká
facebook twitter instagram 
Email Marketing Powered by MailPoet