Newsletter Muzea paměti XX. století
č. 3 (duben 2023)
povinná+vizibilita_upr_extra široká
0002
NÁVŠTĚVA EXPOZICE IPN V PARDUBICÍCH
V úterý 28. března 2023 jsme měli možnost navštívit interaktivní expozici v sídle Institutu paměti národa (IPN) v Pardubicích.
POZVÁNKA
Staroměstské náměstí
Zveme vás ve čtvrtek 20. dubna od 19:30 do Knihovny Václava Havla na debatu, jejíž téma bude Staroměstské náměstí ve 20. století - místo symbolů, rituálů a paměti.
Ve 20. století se konala řada architektonických soutěží, jejichž cílem byla úprava tohoto starobylého prostoru. Staroměstské náměstí bylo v tomto období rovněž proměňováno v důsledku kulturních a náboženských konfliktů.
KALENDÁRIUM
kaplan
V neděli 12. března 2023 zemřel Karel Kaplan (nar. 28. 8. 1928), aktér, svědek a především historik komunistického režimu, jedna z klíčových postav utváření oboru soudobých dějin v Československu a posléze v České republice. Karel Kaplan byl autorem desítek historických publikací, nejznámější je asi Zpráva o organizovaném násilí, vydaná v exilovém nakladatelství Sixty-Eight Publishers v roce 1986.
DEPOZITÁŘ
protektorátní průvodce Prahou
Vítězné náměstí jako Platz der Wehrmacht, Vodičkova ulice jako Wasser Gasse, náměstí Míru přejmenované na Reichsplatz... Jedním z exponátů v místnosti věnované v rámci připravované stálé expozice v Domě pážat Staroměstskému náměstí bude také německý průvodce protektorátní Prahou z roku 1941. Jeho součástí je i podrobný plán města. Mapa poslouží i jako dobový pramen, z něhož si lze udělat představu o podobě a jazykových proměnách našeho hlavního města za časů protektorátu.
POZVÁNKA
kryl-karel-1
"Je jaro, větry vanou od jihu do cely..." Srdečně zveme ve středu 12. dubna 2023 od 18 hodin na vzpomínkový večer na písničkáře Karla Kryla, který se bude konat ve spolupráci s knihovnou Libri prohibiti.
ZÁZNAM Z KONFERENCE 1953. KONEC STALINISMU?
Navenek veřejné truchlení, doma leckde tajná radost a velké naděje. Změnilo se ale smrtí Stalina a Gottwalda něco podstatného? Pakliže jste se 23. března nemohli zúčastnit konference, kterou společně připravily Muzeum paměti XX. století a ÚSTR, nabízíme její záznam zde:
560A0106a
Rath_foto č. 3
HANČ, VRBATA A RATH
Pokud vás zaujal film režiséra Tomáše Hodana Poslední závod, který uvedla nedávno Česká televize, můžete se o jednom z jeho protagonistů, Emerichu Rathovi, dočíst více ve studii historika Kryštofa Zemana v novém čísle ročenky muzea Revue XX. Autor v ní komplexním i čtivým způsobem představuje životní příběh tohoto mimořádného česko-německého sportovce a člověka, který si zachoval tvář a lidskost jak v období nacistické okupace, tak v letech po komunistickém převratu. Ročenka bude ke koupi v první půlce dubna. (Foto: Národní archiv)
VRÁTIT MRTVÝM JMÉNA
Čím dále častěji se veřejně mluví o nutnosti konečně identifikovat a důstojně pohřbít ostatky popravených i zemřelých obětí i hrdinů obou totalitních režimů. S podporou předsedy vlády ČR Petra Fialy má v nejbližší době vzniknout pracovní skupina, která by měla koordinovat archivní výzkum a připravit podklady pro rozhodnutí o případné exhumaci obětí totalitních režimů. Jaký je současný stav věcí, jaké možnosti existují a kolik vlastně dosud leží v zemi neidentifikovaných anonymně pohřbených, o tom byl loňský seminář Ďáblice a další tajná pohřebiště obětí totalitních režimů, který uspořádalo Muzeum paměti XX. století spolu s Ústavem pro studium totalitních režimů, Sdružením bývalých politických vězňů a Kabinetem dokumentace a historie Vězeňské služby. Nabízíme zde jeho třídílný videozáznam.

Ďáblice a další tajná pohřebiště obětí totalitních režimů

záznam semináře na Nové radnici
(23. 6. 2022)
VIdeo

Nechcete dostávat jednou měsíčně náš newsletter? Stačí kliknout na zelený nápis níže "odhlásit odběr". Máte-li naopak zájem, aby chodil i někomu z Vašich přátel či Vám samotným např. na jinou adresu, napište na e-mail veronika.bendova@mpxx.cz
cropped-4.1_logo_muzeum_cz_pozitiv_cmyk-1-e1610992513377-1.png
facebook twitter instagram 
Email Marketing Powered by MailPoet