Newsletter Muzea paměti XX. století
č. 5 (červen 2023)
povinná+vizibilita_upr_extra široká
POZVÁNKY
VÝSTAVA EVROPSKÝ GULAG
Na území současné Evropské unie a jejích nejbližších sousedů existovalo po více než jednu dekádu dvacátého století nejméně 800 pracovních táborů. Bylo v nich uvězněno téměř jeden a půl milionu lidí, z nichž 130 tisíc zemřelo. Po většině z nich nezůstalo ani stopy. Zveme na vernisáž výstavy Evropský GULAG, která se bude konat ve středu 7. června 2023 od 18 hod. v refektáři kláštera Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí v Praze.
03-kvetenGULAG-23_03-Ťtvercovż instagram 1080px I
Čuňas historická
DOTEKY UNDERGROUNDU A BŘEVNOVA
Již za pár dní se bude konat historická procházka po hospodách a dalších místech Břevnova, spojených se vznikem skupiny The Plastic People of the Universe a undergroundovou komunitou 70. a 80. let dvacátého století. Průvodcem bude František Čuňas Stárek. Procházka se koná 6. června 2023, sraz je v 17 hod. před restaurací U Holečků, Libocká ulice 6, Praha 6.
VZDORUJÍCÍ ŽENY V ÉŘE NORMALIZACE
Otevřené byty v uzavřené době. Ostrůvky svobody navzdory ustavičné hrozbě jejího odnětí. A ženy hostitelky, ženy manželky, ženy matky, ženy aktivistky… Jak se žilo v jejich otevřených bytech? Zveme na debatu do Knihovny Václava Havla 21. června 2023 od 19 hod.
oTEVŘENÉ BYTY
Palach-výřez_šířka-FBevent
JAN PALACH A PRAŽSKÁ MÍSTA PAMĚTI
V úterý 13. června 2023 se bude konat procházka s historikem Petrem Blažkem po stopách Jana Palacha a pražských místech s ním spojených. Sraz v 17 hod. v parku na Těšnově poblíž Florence.
DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ V DOMĚ PÁŽAT
V pondělí 26. června 2023, v předvečer Dne památky obětí komunistického režimu, zveme do Domu pážat na Hradčanech, kde proběhne od 18 hod. představení knihy Jiřího Sozanského Valdice/Odsouzeni k neexistenci. Následovat bude koncert hudební skupiny Svatopluk, inspirované a pojmenované po evangelickém knězi a písničkáři Svatopluku Karáskovi. Dům pážat najdete na rozhraní Hradčan a Nového světa, Kanovnická 3, Praha 1.
Sozanský_Valdice_výřez
Hladová koruna_upr.
DEPOZITÁŘ
Muzeum získalo do sbírek Hladovou korunu. Jednalo se o protikomunistický leták, připomínající novou československou jednokorunovou bankovku z období po měnové reformě v roce 1953, jejíž výročí si letos 1. června připomínáme. Tato monstrózní "krádež za bílého dne", o které věděly jen špičky KSČ, připravila obyvatele Československa o většinu úspor. Hladové koruny dopadaly z balónů na Československo ve stovkách tisíc exemplářů, připomínaly neúspěch poúnorové ekonomické politiky KSČ a vyzývaly obyvatelstvo k odporu vůči sovětské nadvládě. Hladovou korunu věnoval muzeu Radek Schovánek.
Hladová koruna_rub_upr
Egon Hostovský
KALENDÁRIUM
V květnu uplynulo 50 let od úmrtí Egona Hostovského, českého spisovatele a diplomata, exulanta, cizince, který hledal celý život byt a hlavně ztracený domov. Téměř celá rodina mu zemřela během druhé světové války, před komunismem utekl do Ameriky stejně jako o pár let dříve před nacismem. V jeho knihách se na pomezí fantaskních snů a reality odehrávají špionážní i psychologická dramata, jejichž kulisy tvoří dusná maloměsta i deprimující metropole na pozadí tu předúnorově mrazivého Československa, tu české exilové komunity ve Spojených státech.
Narodil se 23. 4. 1907 v Hronově, pocházel ze židovské rodiny. Studia na Filozofické fakultě v Praze a ve Vídni nedokončil. Do roku 1937 působil jako nakladatelský redaktor a lektor, poté pracoval pro ministerstvo zahraničí.
konference 1953
PŘED SEDMDESÁTI LETY BYLA VYHLÁŠENA MĚNOVÁ REFORMA
Ještě v pátek 29. května 1953 prohlašoval prezident Antonín Zápotocký, že měnová reforma nebude, že jsou to všecko fámy šířené třídními nepřáteli. Nové bankovky byly mezitím už dávno vytištěny v Sovětském svazu. Měnové reformě a souvisejícím protestům se věnoval příspěvek historika Jakuba Šloufa na konferenci 1953: Konec stalinismu?, kterou uspořádalo v březnu 2023 Muzeum paměti XX. století a ÚSTR, a který si můžete spolu s řadou dalších zajímavých vystoupení připomenout zde:
VIDEOPOZVÁNKA NA VÝSTAVU EVROPSKÝ GULAG
Památník Vojna Lešetice u Příbrami. Tento tábor, původně určený pro německé válečné zajatce a situovaný mezi bývalými uranovými šachtami, sloužil v letech 1949–1951 jako tábor nucených prací a následně do roku 1961 jako vězeňské zařízení pro politické odpůrce komunistického režimu. Právě zde vznikla pozvánka na výstavu mapující historii evropských pracovních táborů ve 40. až 80. letech dvacátého století.



Videopozvánka na výstavu Evropský GULAG


(26. 5. 2023)
VIdeo

Nechcete dostávat jednou měsíčně náš newsletter? Stačí kliknout na zelený nápis níže "odhlásit odběr". Máte-li naopak zájem, aby chodil i někomu z Vašich přátel či Vám samotným např. na jinou adresu, napište na e-mail veronika.bendova@mpxx.cz
cropped-4.1_logo_muzeum_cz_pozitiv_cmyk-1-e1610992513377-1.png
facebook twitter instagram 
Email Marketing Powered by MailPoet