Newsletter Muzea paměti XX. století
č. 4 (květen 2023)
povinná+vizibilita_upr_extra široká
VÝSTAVA EVROPSKÝ GULAG
Pod slovem Gulag se nám asi jako první vybaví kniha Alexandra Solženicyna Souostroví Gulag: systém tisíců táborů nucených prací rozesetých po celém Sovětském svazu. Totožný systém však existoval v každé zemi, kterou po druhé světové válce ovládli komunisté. Včetně Československa.
Evropsky_gulag_Panel_1_EG
01Lilian_Landova
POPRAVA KVĚTINKY: LILIAN LANDOVÁ V DOKUMENTECH
"V období letní aktivity na chmelu v létě 1977 zesměšnila podpisovou akci proti výrobě neutronové bomby (...) a při projednávání na SSM s. Landová řekla, že měla prázdniny, o politické dění ve světě se nezajímala a že prezident USA je natolik rozumný, aby věděl, co podepisuje a dělá." V nově vydané Revue XX. najdete kromě dalších zajímavých článků v edici dokumenty kauzu studentky Gymnázia Arabská Lilian Landové. Časopis je k zakoupení v síti Kosmas a také si jej můžete pořídit u našeho stánku na Veletrhu Svět knihy Praha 2023.
POZVÁNKA
560A0983a (1)
Zveme vás na veletrh Svět knihy Praha 2023 na pražském Výstavišti v Holešovicích k našemu stánku, kde si můžete za zvýhodněnou cenu prohlédnout či zakoupit všechny naše dosud vydané publikace. Veletrh se koná od 11. do 14. května 2023. Kromě toho upozorňujeme také na dvě doprovodné akce: debatu s autorem Františkem Emmertem, a setkání s historikem Petrem Blažkem.
560A1023a
KALENDÁRIUM
Opasek_šířka
Na konci dubna jsme si připomněli 110. výročí narození českého řeholníka, básníka a spisovatele Anastáze Opaska (vlastním jménem Jan Opasek), spoluzakladatele exilového společenství Opus Bonum. Narodil se 20. dubna 1913 ve Vídni. V roce 1919 se rodina přestěhovala do Kolína. Po maturitě v roce 1932 vstoupil do řádu sv. Benedikta v Praze-Břevnově a přijal řeholní jméno Anastáz. V roce 1949 byl zatčen a následujícího roku odsouzen k doživotí za „velezradu a špionáž pro Vatikán“. Ve vězení strávil 11 let a dostal přezdívku opat chuligán.
DEPOZITÁŘ
DSCN1403kk
Muzeum získalo v dubnu 2023 do svých sbírek psací stroj zn. Adler z redakce Rádia Svobodná Evropa v Mnichově. Stroj má kombinovanou česko-německou klávesnici a pochází z pozůstalosti Vladimíra Beneše (1. 4. 1928 9. 12. 2021), dlouholetého produkčního i režiséra pořadů československé a české redakce Rádia Svobodná Evropa v Mnichově a rovněž vydavatele exilového Českého slova. Psací stroj včetně stolku, na kterém v redakci stával, a další cenné dobové předměty spojené s RFE daroval muzeu jeho syn Michal Beneš.
SETKÁNÍ V ARMÁDNÍM MUZEU ŽIŽKOV
V pondělí 17. dubna proběhla na půdě Vojenského historického ústavu na pražském Vítkově prezentace pro zaměstnance muzeí a galerií spojená s prohlídkou nedávno dokončené velkorysé moderní expozice.
20230417_170522
Čuňas-výřez
DOTEKY UNDERGROUNDU A BŘEVNOVA
S předstihem zveme na historickou procházku po hospodách a dalších místech (nejen) Břevnova, spojených se vznikem skupiny The Plastic People of the Universe a aktivitami undergroundové komunity 70. a 80. let dvacátého století. Průvodcem bude aktér těchto událostí i jejich "archivář" František Čuňas Stárek.
Procházka se bude konat v úterý 6. června 2023, sraz je v 17 hodin před restaurací U Holečků, Libocká ulice 6, Praha 6.
ZÁZNAM DEBATY O STAROMĚSTSKÉM NÁMĚSTÍ
V Knihovně Václava Havla proběhla 20. dubna 2023 debata Muzea paměti XX. století s názvem Staroměstské náměstí - místo symbolů, rituálů i paměti. Pozvání přijali Jan Royt, Zdeněk Lukeš a Petr Koura. Záznam debaty můžete zhlédnout na Havel Channel.
560A0932ab
ROZHOVOR S JOLYONEM NAEGELEM
Rozhovor historika Petra Blažka s Jolyonem Naegelem o sovětském bloku. Původem americký novinář a politický analytik vzpomíná vedle jiného na své cesty za železnou oponu a návštěvy Československa a Sovětského svazu. Dvoudílný rozhovor vznikl v rámci pořadu Historie a souvislosti, který připravuje Muzeum paměti XX. století.Rozhovor s novinářem Jolyonem Naegele o sovětském bloku

Z cyklu Historie a souvislosti
(21. 4. 2023)
VIdeo

Nechcete dostávat jednou měsíčně náš newsletter? Stačí kliknout na zelený nápis níže "odhlásit odběr". Máte-li naopak zájem, aby chodil i někomu z Vašich přátel či Vám samotným např. na jinou adresu, napište na e-mail veronika.bendova@mpxx.cz
cropped-4.1_logo_muzeum_cz_pozitiv_cmyk-1-e1610992513377-1.png
facebook twitter instagram 
Email Marketing Powered by MailPoet